Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Egy kerékpárosokat vizsgáló új tanulmány megállapította, hogy a glikogénszint ugyanolyan gyorsan állt helyre a hamburgerfogyasztás után, mintha a sportolók hagyományos sport-táplálékkiegészítőket, vagy -italokat fogyasztottak volna.
A University of Montana kutatói szerint a sportolók intenzív, állóképesség fejlesztő edzés után fogyaszthatnak hamburgert és sült krumplit – persze mértékkel. Mindezt kerékpárosokon tesztelték és az új tanulmányt a Sport Nutrition and Exercise Metabolism folyóiratban tették közzé.
Brent Ruby, a University of Montana Center for Work Physiology and Exercise Metabolism igazgatója, Michael Cramer végzős hallgató és az egyetem Health and Human Performance részlegének kutatói részletezték a kutatásaik eredményeit. A tanulmányban 11 férfi kerékpároson végeztek el kétfajta kísérleti vizsgálatot, véletlenszerű sorrendben. Minden vizsgálat során a kilencven perces glikogénfogyasztó kerékpározást egy négy órás regenerálódási időszak követte.
A kutatás során tizenegy kerékpárost figyeltek meg (Forrás: AFP/Lionel Bonaventure)
A kísérleti alanyoknak közvetlenül a kerékpározás után, majd két órával később is vagy sport táplálékkiegészítőket, vagy gyorséttermi ételeket (hamburger, sült krumpli) adtak. A négyórás pihenő időszak után a résztvevők teljesítettek egy 20 km-es időfutamot.
A kutatók elemezték a két menet között a résztvevőktől vett izombiopsziás és vérmintákat, de nem találtak különbséget a vércukorszint és az inzulinválasz tekintetében. A glikogénértékek helyreállításánál sem észleltek alapvető különbséget a kétféle táplálék fogyasztói között.
Habár nem észleltek különbséget a glikogénértékekek között, a kutatók felhívják a figyelmet a mértékletességre is (Forrás: Thinkstock)
„Eredményeink azt mutatják, hogy ha az alanyok megfelelő mennyiségben esznek gyorsétteremi ételt, ugyanolyan potenciáljuk lesz az izom glikogénszintjének helyreállításához, mintha drágább sporttáplálkozási terméket fogyasztanának” – mondta Ruby.
A kutatásról több tucat cikket írtak a külföldi médiában, miután március végén először jelent meg online a tanulmány, ám nem mindegyikük ad pontos leírást. „Sok cikk teljesen elferdíti a tanulmány eredményeit” – mondta Ruby. „A résztvevők kis adagot fogyasztottak a gyorséttermi ételekből, a mértékletesség a kulcsa ezeknek az eredményeknek.”
Forrás: origo.hu