Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
A Groupama-Honvéd vízilabda csapatánál nem csak a felnőtt gárda tagjai, de az utánpótlás játékosok is megismerkedtek már a SportVitalitás sporttáplálkozási programjával, azaz a szülők is tisztában vannak vele, mennyit segíthet gyermekeiknek a tudatos táplálkozás. Mivel külön hangsúlyt kívánunk fektetni az utánpótláskorú versenyzők, sportolók támogatására, ezért most a 16 éves korosztályos válogatott Szentgyörgyi Attila édesanyját, Szentgyörgyi Gabriellát kérdeztük meg arról, miben látja a tudatos sporttáplálkozás hasznosságát, illetve milyen változások történtek fiával, mióta ezen alapelvek szerint étkezik.
Mindenek előtt arról szeretnénk érdeklődni, hogy az ön fiának 16 évesen mit jelent a vízilabda?
Egy szóval kifejezve: mindent. Ő ezzel szeretne foglalkozni hosszútávon, már egyébként tizedik éve vízilabdázik. Mondhatjuk, szinte mindent alárendel ennek a sportágnak.
Önnek mi a véleménye arról, hogy Attila élete legnagyobb vágya az, hogy profi sportolóként élje az életét?
Amennyire tőlem telik, csak támogatni tudom a fiamat ebben, véleményem szerint példaértékű, hogy mennyire komolyan veszi a saját maga által kitűzött célokat, és mennyi mindent képes megtenni azért, hogy sikerüljön elérni az álmait.
Mi az, amivel egy szülő tudja támogatni saját gyermeke eredményességét a medencében, illetve sportpályán?
Ez véleményem szerint egy igencsak összetett dolog. Elsősorban lelkiekben kell összeépíteni, ha bármiféle kudarc, sikertelenség éri őt a medencében. Továbbmenve egy másik területet tudnék említeni, ez pedig a tudatos táplálkozás. Sokan nem is gondolnák, mennyire fontos része ez a fiatalok felkészülésének. Egy 16 éves ifjonc sportoló számára ezt természetesen a szülei biztosítják, a cél, hogy minél egészségesebben tartsuk a gyermekünket.
Mit gondol, mennyire játszik szerepet az egészséges táplálkozás abban, hogy fia egyre sikeresebb a vízilabdában?
Egész biztosan állíthatom, hogy komoly szerepe van a tudatos táplálkozásnak abban, hogy Attila egyre közelebb tud kerülni a kitűzött céljaihoz. Úgy vélem, a hétköznapi emberek életében is különös jelentősséggel bír, az élsportolóknál ez pedig hatványozottan igaz. Nagyon nem mindegy, hogy mit, mikor és milyen formában visznek be a szervezetükbe.
Mesélne nekünk arról, hogyan tudja kontrollálni Attila étkezési szokásait?
Természetesen igyekszem kontrollálni, ám amikor az iskolában tartózkodik, akkor nyilván nem tudom teljes mértékben felügyelni az étkezését. Viszont ami nagyon fontos, ő is kezd ráérezni arra, hogy ne egészségtelen ropogtatnivalókkal és hasonlókkal csillapítsa étvágyát, főleg, mivel a fiam hajlamos a hízásra. Ezek helyett inkább egy banánt vagy egy almát fogyasszon el, egyáltalán valami sokkal egészségesebbet, mint az előbb említettek. Ebben a korban végre eljutott a tudatáig, hogy fontos odafigyelnie arra, mit egyen.
A fiának volt ebből korábban gondja? Milyen nehézségekkel kellett megküzdenie?
A testsúlyával voltak problémák, hiszen amint feljött rá egy kis felesleg, már nem tudott olyan gyorsan úszni, ahogy kellett volna. A medencében lefordultak róla, aminek az lett a következménye, hogy egyre többet volt kénytelen a kispadon tölteni. Tehát az ilyen helyzetekben a kevesebb játéklehetőség volt leginkább a dolog legkellemetlenebb velejárója. Azt is megemlíthetném, hogy könnyebben el is fáradt, amikor az ideálisnál öt-hat kilóval többet cipelt magán, ennek következtében az edzéseket sem tudta a kívánt szinten, intenzitással teljesíteni.
Miért folyamodott szakemberek segítségéhez?
Mert az én szándékom az, hogy Attila minél többet tudjon kihozni magából, hiszen az ő legfőbb vágya a profi vízilabdázóvá válás. Szeretné ezt a sportot a legmagasabb szinten folytatni, ezért mi azt gondoltuk, megpróbáljuk a táplálkozás útján is segíteni céljai elérésében.
Hogyan és mikor tudta rábírni gyermekét arra, hogy kövesse a SportVitalitás programját?
Az igazat megvallva nem kellett hozzá nagy rábeszélés. Körülbelül két hónappal ezelőtt voltunk egy, a cég általi vizsgálaton, majd megbeszéltük, ha lead a súlyából, az csak előnyére válhat, ezt a helyzetet megértette ő is, nem kellett győzködni.
Milyen változásokat tapasztal ezen módszer bevezetése óta?
Mióta ezt a módszert követi, négy és fél kilót fogyott, így jobban is bírja az edzéseket, marad energiája a tréningek végére. Korábban sokszor panaszkodott arra, hogy az edzések végső szakaszában már nem marad energiája az úszásra, elfáradnak a karjai, nem bírja a tempót, de hál’ isten, mára ilyen gondja abszolút nincs.
Mi a helyzet Attila csapatában, a Honvéd serdülő korosztályában? Esetleg vannak mások is, akik követik a SportVitalitás programját?
Vannak, méghozzá öten követik a cég által tanácsolt programot. A szülőkkel természetesen sokat beszélgetünk egymás közt, mindannyian pozitív változásokról számolnak be nekem, úgyhogy bizonyosan jó hatással van ez a módszer a fiúkra.
Mit ajánlana a hasonló helyzetben lévő szülőknek, illetve sportolónak készülő gyermekeiknek?
Elsősorban maga a táplálkozási kérdés nagyon fontos, pedig az ember nem is gondolná, mennyi pluszt ki lehet hozni a gyerekekből a helyes alapelvek betartása által. Oda kell figyelnünk arra, mit esznek fiaink, lányaink, én most látom a saját gyermekemen, hogy mennyivel jobb így a közérzete, mennyivel jobban bírja a megterhelést, tehát csak ajánlani tudom, hogy forduljanak a szakemberek segítségéhez, mert csak előnyük származhat belőle!
Köszönjük az interjút!
Írta: Zsivera Gábor