A vitaminok szerepe a sporttáplálkozásban - SportVitalitás - SportVitalitás

A vitaminok szerepe a sporttáplálkozásban - SportVitalitás

Azt mindenek előtt le kell szögeznünk, hogy közvetlenül nem játszik szerepet a teljesítménynövelésben a vitaminok felvétele, ugyanakkor ezen tápanyagok krónikus hiánya nem csak a teljesítmény romlásához vezethet, hanem súlyos egyéb egészségügyi problémákat is okozhat, így tehát elmondhatjuk, hogy egy élsportoló számára mégis sokkal nagyobb jelentősége van a helyes vitaminbevitelnek, mint egy úgymond átlagember esetében. A vitaminok a mikrotápanyagok csoportjába tartoznak – ellentétben a korábban bemutatott fehérjékkel és szénhidrátokkal, melyek a makrotápanyagokhoz sorolhatóak.

Itt is igaz, hogy különbséget kell tenni az adott sportágak versenyzőinek igényeiben, de az optimális vitaminellátás mindenki számára elengedhetetlen, aki versenyszinten sportol, sőt, az átlagemberek esetében is csak a mennyiség az, amiben ez a szükséglet alapvetően eltér. Nagyon erősen igazítani kell a sportolók vitaminellátását az adott étrendjükhöz, amit még befolyásol az is, hogy az illető éppen milyen felkészülési-, valamint versenyszakaszban van éppen.

A szervezetből a fizikai megterhelés, illetve az izzadás hatására távozó ásványi anyagok pótlásával erősen összefüggésben van a versenyzők vitaminszükséglete. Az edzetlen személyek és az élsportolók szervezetének vitaminigénye több esetben is jelentősen eltér, ahogy arra már fentebb is utaltunk. Érdekességképp ki lehet emelni az A-vitamin szükségletet, ami napi szinten 1,5 mg az edzetlen személyek számára, viszont egy sportoló 4,47 mg mennyiségben kell, hogy ebből a szervezetébe vigyen, a legkirívóbb differenciát pedig a C-vitaminnál tapasztalhatjuk, hiszen ott a hétköznapi ember számára elegendő 60 mg helyett egy versenyzőnek 300-500 mg igénye van, de a B2 vitamin esetében is a napi szinten szükséges 1,8 mg áll a sportolók számára ajánlott 8-12 mg-vel.

A professzionális sporttáplálkozás egyik nagyon fontos összetevője tehát a megfelelő vitaminfogyasztás, melynek személyre szabott meghatározásához szintén tanácsos sporttáplálkozási tanácsadóhoz, dietetikushoz fordulnunk.