Csírázásra fel! - SportVitalitás - SportVitalitás

Csírázásra fel! - SportVitalitás

Az őszi-téli időszakban a kevesebb friss zöldség és gyümölcs fogyasztása miatt vitaminraktáraink ürülni kezdenek, mely rossz hatással van az immunrendszer működésére. A könnyen elérhető csírák segítségével viszont újra formába hozhatod magad!

Ha mindig elérhető vitaminforrásra vágysz, legegyszerűbb csíráztatni: magas tápértékük, fehérje- és rosttartalmuk, vitamin- és ásványianyag, valamint antioxidánstartalmuk miatt a csírák jó választásnak bizonyulhatnak.

Thinkstock

Egyszerű és nagyszerű: csíráztass otthon!

Bár a legtöbb boltban már kapható jó pár zacskónyi előre kicsíráztatott növényke, ezek elég árérzékenyek lehetnek.

Némi kis pepecselés árán otthonodban is csíráztathatsz magokat – ki ne emlékezne az óvodás-iskolás évek babcsíráztatására, csupán némi víz, vatta, zsebkendő és napfény kellett hozzá -, de arra mindenképpen ügyelj, hogy csak ellenőrzött, lehetőleg bio gazdálkodásból származó, vegyszermentes magok alkalmasak a fogyasztásra, így csak ilyet vásárolj, bontatlan eredeti csomagolásban. Vásárlás előtt még el kell döntened, milyen magokat szeretnél csíráztatni: a legegyszerűbb a lucernával, búzával kezdeni, hiszen ezek könnyen csíráznak, és ízük sem erőteljes. A búzacsíra ráadásul erősíti az idegrendszert, gyulladásgátló, a lucerna pedig magas  K-vitamin-tartalma miatt kiemelendő, gyulladásgátló hatású növény. A brokkolicsíra tartalmazza a legtöbb vitamint és ásványi anyagot a csírák közül, a napraforgótól pedig a bőröd és a hajad lesz egészségesebb. A borsó és babfélék csírája kiemelkedő vastartalma miatt ajánlott, bár ezek ugyanúgy, mint a kifejlett növény, puffasztó hatásúak lehetnek. Ne felejtsük el, hogy a más esetben hasznosnak titulált rosttartalom az ásványi anyagok felszívódását ronthatja, így a vasét is, így felemás hírű forrásként értékelhető. A mustár-, retek- és vöröhagymacsíra kiváló természetes antibiotikum, de ízük csípős lehet és nagy mennyiségben fogyasztva gyomorfájást, hasmenést okozhatnak. De kapható még csíráztatnivaló vöröshere-, repce-, káposzta-, cékla-, görögszéna-, rukkola- és zsázsamag is, mindegyik kiemelkedő egészségvédő hatással bír.

Mennyi csírát együnk és hogyan?

Ha kiválasztottad a szimpatikus magokat, akkor szerezz be egy műanyag csíráztató tálat, melynek segítségével nagyon egyszerűen, pár nap alatt csíráztathatod a magokat. Mindegyik eltérő áztatási idővel bír, de a kellő információk minden esetben rá vannak írva a csomagolásokra. Ha drágának tartod a csíráztató edényt, egy befőttesüveg, egy kis tál és némi géz vagy nejlonharisnya segítségével házilag is készíthetsz csíráztatót. Első lépésként mindig moss kezet, majd folyó vízben a magokat is mosd meg alaposan. Ezután mindegyik fajtát eltérő időre be kell áztatni, majd később leöblíteni. Ezután kerülnek a csíráztató edénybe, ahol napi két-háromszori öblítéssel meleg helyen szépen fejlődésnek indulnak – sötét helyen a csírák B-vitamin-tartalma nő meg, fényben pedig a C-vitamin képződik erősebben. Pár nap múlva már eheted is vajas kenyérre rászórva, vagy bármilyen más formában fogyaszthatod, de első próbálkozásra csak kis mennyiség ajánlott. Amit nem ettél meg, azt hűtőben zacskóban vagy üvegben még eltarthatod egy darabig, de fogyasztás előtt öblítsd le folyó vízzel.

Thinkstock

Forrás: life.hu