Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Pozitív hatással lehet az egészségünkre a nassolás, természetesen akkor, hogy ha azt mértékletesen tesszük. Az őszi-téli hónapokban népszerű magvak és aszalt gyümölcsök kapcsán újabb és újabb kutatási eredmények igazolják: egy kis kényeztetés nem csak a léleknek tesz jót.
A késő őszi, téli szezon legkedveltebb snackjei az olajos magvak és az aszalt gyümölcsök, vagy ezek együttes mixei. Nem véletlenül, hiszen a nyári és kora őszi vitaminraktáraink ilyenkor már lassan kiürülnek, és szervezetünknek szüksége van az utánpótlásra, erre kiválóan alkalmasak a szárított gyümölcsök. Az olajos magvak, mint például a mandula vagy mogyoró fogyasztása pedig Omega 3-zsírsav tartalmuk mellett magas ásványi anyag tartalmuk miatt is ajánlottak.
A mandula rengeteg ásványi anyagot tartalmaz
Az olajos magvak gyakori fogyasztása egyes kutatások szerint 30 százalékkal is csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását, így például a vérrögök kialakulását is, csökkenthetik a koleszterin szintünket, emellett ereink állapotát javíthatják. Mindez a magas folsav és alacsony telített zsírsav tartalmuknak köszönhető. A mandula például a bőrünknek is jót tesz, hiszen sok E-vitamint tartalmaz, ami nem mellesleg az idegrendszerünk, agyunk számára is jótékony hatású.
Magyarországon a lakosság döntő többségének étrendje rosthiányos, amely az aszalt gyümölcsökkel könnyen egyensúlyba hozható. A szárított gyümölcsök vitamintartalmáról sem szabad elfelejtkeznünk, ezért bármikor fogyaszthatjuk őket, kálium, magnézium, cink és mangán tartalmuk is rendkívül magas. Jó hír, hogy a szárított gyümölcsök természetes cukortartalmukat is megőrzik, így desszert helyett is bármikor csipegethetünk belőlük.
A szárított gyümölcsök sok vitamint tartalmaznak
Nem ördögtől való gondolat, hiszen a süteményekbe is teszünk egy csipetnyi sót, hogy az ízek intenzívebbek legyenek. Ha sós és édes snacket eszünk egyszerre, akkor a pillanatnyi éhségünket csillapítjuk az édes ízekkel, a keményítőben gazdagabb sós darabokat viszont lassabban emésztjük, így hosszabb időre eltelítenek minket.
„Szervezetünk akkor működik jól, ha a tápanyagból optimális a beviteli arány, ezért fontos a változatos táplálkozás. Szénhidrátbevitelnél a legjobb, ha legfeljebb 1/3 cukorszerű és legalább 2/3 komplex szénhidrátot fogyasztunk, ezek az arányok az olajos magvas és aszalt gyümölcsös snackek mixeiben megtalálhatóak. Tehát a csokoládés áfonya (és egyéb hasonlóan komplex termékek) fogyasztása táplálkozás-élettani szempontból semmiképpen nem kifogásolható” – foglalja össze a tudnivalókat Szabó S. András, egyetemi tanár, az Élelmiszerfizika Közhasznú Alapítványának kuratóriumi elnöke.
Forrás: femcafe.hu