Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Ahogy a táplálkozásra, úgy a testösszetételre is igaz, hogyha nem tökéletesen szabályozott, akkor ronthat a sportoló teljesítményén. A megfelelő testösszetétel elérése viszont garantáltan kihozza a maximumot. Gondoljunk csak bele, hogy ha kar-és lábsúlyokkal kellene ugyanazt a célt elérnünk, mint sporttársunknak anélkül. Szintén hátrányban lennénk, ha fele annyi izom állna rendelkezésünkre az erő kifejtéséhez, mint az ellenfelünknek.
De mit is nevezünk ideális testtömegnek?
Ez dekagrammra pontosan nem lehet megmondani, általában inkább ideális tartományt jelölnek ki a szakemberek, melyek függnek életkortól, nemtől, testi aktivitástól, így a választott sportágtól is. A férfiak normál testzsír százaléka 18-24, míg ez az érték nők estében 25-31 között helyezkedik el. Viszont tény, hogy a sportolók testzsírszázaléka a nagy átlaghoz és a hobbi sportolókhoz viszonyítva szigorúbb határok közt kell mozogjon. Pl.: a labdajátékot űzőknél a testzsírszázalék optimális tartománya 7-13 %.
A tartományon belüli pontos érték függ a nemtől, az életkortól, a sportágtól és az időszaktól is (felkészülési, verseny, pihenési). A meglévő testzsír tömegére következtethetünk haskörfogatból, kaliperes mérésekből, viszont a széles körben használt BMI (Body Mass Index) számítás is csak egy durva csapásirányt mutat. Sportolók esetén különösen csalóka lehet az eredmény, hiszen a BMI-érték magasabb lehet az ajánlott normál tartománynál. Ennek hátterében, jó esetben a nagyfokú edzésmunka hatására megváltozott testösszetétel áll. Az izomtömeg fejlődik, míg a testzsírtömege csökken. Ez a változás nem feltétlen kimutatható mérleg segítségével, ugyanis elképzelhető, hogy a testtömeg stagnál vagy akár gyarapszik, de a testösszetétel megfelelő módon változik.
Hogyan mérjük a testösszetételt?
A bioelektromos impedancia (BIA) elvén működő műszerek (pl.: InBody 720) átfogó, pontos eredményt adnak. Sportban való alkalmazásának előnye, hogy a testösszetételben bekövetkezett kisebb változásokat is mutatja, így követhető a sportoló fejlődése és lehetőség nyílik étrendjének módosítására, valamint a megfelelő edzésmódszer specializálására. A BIA elve a test különböző szöveteinek elektromos vezetőképességén alapszik, mivel a zsírmentes testtömeg vezetőképessége jobb, mint a zsírtömeg esetében.
A készülék működési elvéről és gyakorlati alkalmazásáról bővebben információkat itt talál: http://sportvitalitas.hu/hu/inbody/
Mikor mérjünk testösszetételt és hogyan értékeljük?
Ajánlott a mérést időszakonként (leggyakrabban havonta) elvégeztetni, annak ellenére, hogy már egyszer túlestünk rajta és elégedettek voltunk az eredménnyel. A rendszeres mérés lehetőséget ad arra, hogy a legkisebb nem kedvező változások azonnal korrigálhatóak legyenek. Ezáltal a teljesítőképesség a tetőfokán tartható. Pár percet vesz igénybe, cserébe hasznos, átfogó és pontos információval szolgál a jelenlegi állapotról. Az értékeléshez ajánlott dietetikus segítéségét is igénybe venni, mivel a gép alapvetően nem sportolókra tervezetten tesz ajánlásokat az elérendő célértékekre és a napi kalóriabevitelre.