Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Teljesen összezavarodhatuk az internet bugyraiban: tanácsadó oldalak buzdíthatnak arra, hogy étkezzünk cukormentesen, gluténmentesen, laktózmentesen, E-mentesen, „mindenmentesen”. A mostani cikksorozatban erre szeretnék válaszolni, méghozzá mindig csak egy tipikus témát boncolgatva. Az első rész a cukorról szól: egészségkárosító hatások és sokkoló adatok következnek.
AZ ÉDES MÉREG?
Sokan szinte keresztet vetnek, ha meglátnak egy kockacukrot a kávéjuk mellett, vagy maradinak tartják azokat, akik még mindig fogyasztanak fehér cukrot. Biztos Te is bepróbálkoztál már egyéb édesítési módokkal. De miért utáljuk így a cukrot? Hát ez az: nem utáljuk, csak manapság több tucatszor annyit eszünk belőle, mint pár tíz éve és ez meglátszik a szervezetünkön és a testünkön is.
Az Amerikai Szív Szövetség (AHA/American Heart Association) ajánlásai szerint a nők naponta legfeljebb 25 gramm (6 teáskanálnyi) cukrot fogyaszthatnak, a férfiak pedig napi 37,5 grammot (9 teáskanálnyit).
100 év alatt közel 20-szorosára nőtt a bevitt cukormennyiség!
FEHÉR CUKOR VAGY BARNA CUKOR?
A kristálycukor (szacharóz) egyszerű szénhidrát, ami azt jelenti, hogy egy lépésben állít elő energiát a szervezet számára (ne felejtsük el, hogy a glükóz életünk egyik elengedhetetlen alapja!), tehát hamar megemeli a vércukorszintet, és hamar le is dobja. A fehér cukrot cukorrépából vagy cukorrépából nyerik egy eljárás során,ugyanis a cukorrépa és cukornád kb. 10-20%-ban tartalmazza a szacharózt. Alternatívaként szokták ajánlani a barna cukrot, aminek ugyanolyan károsak az élettani hatásai, csupán az a különbség, hogy a barna cukor melaszt is tartalmaz, ami karakteresebb ízvilágot generál fogyasztásakor. Így egészségügyi szempontból nem alkalmas a fehér cukor kiváltására.
A nádcukor annyival jobb, hogy természetes cukor
MIÉRT KÁROS A FEHÉR CUKOR?
Mivel hullámvasutaztatja az inzulinszintet, a szervezetet a felhalmozásra buzdítja az egyidejű túl magas kalóriabevitel végett, és hamar bekövetkező éhségérzetet kelt. Lebontása ingerültséghez és agresszióhoz vezethet (B1-vitaminszükségletünk megemelkedik nagyfokú finomított szénhidrát fogyasztása esetén), rossz irányban befolyásolja az adrenalin (stresszhormon) működését, továbbá székrekedést okozhat, valamint kihathat az immunrendszerre is. A szacharóz mindamellett fruktózt (gyümölcscukor) is tartalmaz, mely rizikófaktor a köszvény (emelkedett húgysavszint) kialakulását tekintve.
Úgy reagál a szervezeted a cukorra, mintha hullámvasúton ülne
EZÉRT HÍZLAL A CUKOR
Mivel a cukor “üres” kalóriatartalmú, így felesleges mennyiségben is felveheti a szervezet, elhízáshoz vezetve. A szénhidrát, ha nem tud elégni, zsírszövetté alakul és lerakódik, és ez sajnos hamar bekövetkezik, mert a szénhidrát-raktárunk jóval kisebb, mint a zsírraktárunk. Most gondolj bele, hogy kb. 1800 kcal-t vagyunk képesek energiává felszabadítani a CH raktárakból, viszont a zsírraktárakban akár 100.000 kalória is várakozhat felhasználásra. Durva, ugye?
A túlsúlyt nem csak a mérleg nem bírja, hanem az egész szervezet
SZÍVINFARKTUST IS OKOZHAT A CUKOR?
A cukor elhízást okozhat, a túlsúly pedig növeli a szívbetegség esélyét. A JAMA Internal Medicine című tudományos lapban közzétett tanulmányban összevetették a szívbetegséggel összefüggő halálozási statisztikákat és a cukorfogyasztást amerikai páciensek esetében, és nem meglepő módon összefüggést találtak e tekintetben.
Védd a szíved a cukortól!
AMI A HASNYÁLMIRIGYNEK TEHER
A finomítási eljáráson is áteső fehér cukor hosszú távon keresztüli nagy mennyiségű fogyasztásához köthető lebontás megterheli a hasnyálmirigyet, az inzulintermelő béta-sejtek kimerülhetnek idő előtt, így romlik az inzulintermelés hatásfoka is, illetve a hasi típusú elhízással összefüggésben van az úgy nevezett inzulinrezisztencia jelensége, mikor a meglévő inzulin a sejtszintű ellenállás miatt nehezebben juttatja el a sejtekhez a cukrot. A két hatás összeadódik, és a vérben kezelés hiányában tartósan megemelkedhet a vércukorszint, aminek a tüneteit, szövődményeit a cukorbetegek sajnos jól ismerik.
A diabétesz manapság óriási probléma világszinten
Eredeti forrás: femcafe.hu
Javított forrásjegyzék:
http://medicalonline.hu/tudomany/cikk/a_fruktoz_is_valthat_ki_koszvenyes_rohamot (2018.01.24)