Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Hazánk az éves halfogyasztási nyilvántartásban a sor végén kullog, törekedét esszük annak a mennyiségnek, ami az unión belül nagyvonalakban átlagosnak tekinthető. A legtöbben csupán ünnepekkor fogyasztanak halat, s akkor sem éppen a legegészségesebb formában. Ideje ezen változtatni!
A halakról mindenki tudja, hogy sok Omega-zsírsavat tartalmaznak, amik többek között elősegítik az alacsony koleszterinszint kialakulását, fenntartását, magas az ásványi anyag és vitamintartalmuk, a hasznos nyomelemekkel pedig hozzájárulnak szervezetünk helyes működéséhez.
Nem utolsó szempont, hogy a legtöbb hal valóban finom falatnak bizonyul, miközben kalóriatartalmukat illetően a legalacsonyabbak közé sorolhatjuk őket. Ennek köszönhetően már akkor is kordában tarthatjuk súlyunkat, ha csupán hetente egy-két alkalommal fogyasztunk halat a nehezebb vörös húsok vagy kevéssé tápláló ételek helyett.
Míg a tengeri halakat illetően akadhat fenntartásunk bizonyos szempontok miatt (túlhalászat, higanytartalom stb.), addig a hazai édesvízi halakat tekintve aligha kell hasonló problémáktól tartani. Ezek nem csupán záros időn belül jutnak el az áruházakba és kereskedőkhöz, de megközelítőleg ugyanannyira táplálóak is, habár igaz, hogy a kiemelten jótékony hatású Omega-zsírsavakból tengeri társaiknál kevesebbet tartalmaznak.
Ha megkérdeznénk a lehetőségekről a lakosságot, nagy eséllyel azzal szembesülnénk, hogy a többség a rántott halat és a halászlét tekinti a receptek netovábbjának. Utóbbival nem is feltétlenül van baj, bár kétségtelen, hogy igazán jó halászlét nem könnyű csinálni, ezért sokaknak el is megy a kedve a próbálkozástól.
A rántott hal alkalmanként ugyancsak belefér a kínálatba, de a reformalapanyagokból készült panír használatától, a klasszikus étolaj lecserélésétől sokan ódzkodnak.
Márpedig ezek használata során a valóban egészséges alapanyag, a hal is rengeteget veszít az értékéből.
A legegészségesebb módja a halfogyasztásnak a grillezés, vagy a teflon serpenyőben történő sütés. E célra leginkább a filék alkalmasak, ám változatossá tehető az ízvilág a különböző fűszerezéseknek, pácoknak és köreteknek köszönhetően.
Emellett igazán jótékony hatásúak lehetnek a konzerv halak is, hisz a puha szálkákat ebben az esetben gond nélkül elfogyaszthatjuk, így még több tápanyaghoz juthatunk. Persze ez esetben nem árt jó minőségű változatokat választani, a növényi és pálmaolaj alapú konzerveket érdemes kerülni.
Ha már unod a sült filéket és konzerv változatokat, akkor ideje feldobni az étkezéseket, nehogy ismét tiltólistára kerüljön ez a hasznos alapanyag.
Példának okáért készíthetsz halból salátát, szendvicskrémet, de akár halfasírtot is. Az apróbb haldarabokat felhasználhatod különféle öntetek, mártások, szószok alapjaként, amivel nem csupán a friss salátákat, de tésztaételeket is gazdagíthatsz.
A nem éppen halrajongók számára is ideális választás lehet a lisztes, fűszeres halfilé, amit nem csak egészségtelenül lehet elkészíteni.
A filét alaposan sózd be, majd beszél rá egy csipet borsot. Egy lapát bármilyen általad válaszott finomítatlan reform lisztet keverj össze ízlésed szerinti fűszerpaprikával, majd teflonserpenyőben melegíts legalább félujjnyi kókuszzsírt vagy tökmag-, esetleg szezámolajat. A filéket forgasd meg a lisztben, majd kb. egy perc alatt süsd mindkét oldalukat aranybarnára. Csepegtesd le a felesleges zsiradékot, és tálald ízlésed szerint bulgurral, rizzsel, esetleg kölessel tartármártás kíséretében.
Forrás: men.hu