Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Egyre többen törekszünk az egészséges életmódra, megválogatjuk azokat a tápanyagokat, amiket a mindennapok során elfogyasztunk – ez mindenképp hatalmas fejlődés a kiegyensúlyozottabb életvitel eléréséhez. Akkor sem kell aggódnunk azonban, ha nem tudunk lemondani a sós ropogtatnivalóról: a modern konyhatudomány már előrukkolt nem egy alternatívával.
Sokunk számára nagy akaraterő szükséges ahhoz, hogy lemondjunk a legfinomabb falatokról, például kedvenc nassolnivalónkról. A vitaminszegény falatok pedig nem képesek helyettesíteni egy étkezést sem, ráadásul nagyon magas a sótartalmuk is. Rendszeres fogyasztása veszélyesen megemeli sófogyasztásunkat, ami egyrészt megköti a szívet, másrészt a többlet hozzájárul a zsírszövetek gyorsabb növekedéséhez.
Az előre gyártott termékek alapja a burgonya, ami önmagában nem jelentene nagy problémát normál mennyiségű fogyasztásnál, azonban az elkészítési mód, amíg a földekről a tasakba kerül, aggasztó eredményeket mutat. A kisütéshez használt olajok telítetlen zsírsavat, illetve transzzsírokat tartalmazhatnak. A magas szénhidrát- és olajtartalom pedig akár szívbetegséget, elhízást, cukorbetegséget, magzatkori elváltozást és nem utolsó sorban rákot okozhat.
Magas szénhidrát- és olajtartalma miatt nem érdemes nagy mennyiségben fogyasztani
Magyarországon a gyerekek kilenc százaléka túlsúlyosnak számít, négy százalék pedig a kórosan elhízott kategóriába esik. Ennek legfőbb oka az, hogy sokszor felügyelet nélkül is tömik magukba az üres kalóriákat, a hizlaló, mégsem laktató élelmiszereket. A következő oldalakon mutatunk néhány egészséges nassolnivalót, amelyeket a kicsik is bátran fogyaszthatnak!
Jó tudni, hogy a drasztikus lépések sem tesznek jót a szervezetnek. Hogy miért? A szervezet hamar hozzászokik egy bizonyos tápanyagmennyiséghez és fajtához. Ez akkor szerencsésebb, ha azok a szervezet egészséges működését segítik elő, de ugyanezt teszik a károsító energiaforrások is. Ha hirtelen megvonjuk magunktól ezeket, rövid időn belül erős rosszullétet, fejfájást tapasztalhatunk, könnyen megbetegedhetünk. Érdemes lassan, kevesebb adaggal „leszokni” a kalóriabombákról. Ehhez pedig remek alternatív chipsfajták közül választhatunk, amiket hosszútávon is nyugodtan fogyaszthatunk.
A drasztikus megvonás gyengítheti a szervezetet
A sült almachips tökéletes választás lehet azok számára, akik nem ragaszkodnak a sós ízekhez, és belekóstolnának a snackfogyasztás egy egészen új fajtájába. Persze az almából készült szárított karikák készítése nem annyira új találmány, mégis nagyon népszerű a tudatos táplálkozók körében. Bármilyen almát felszeletelhetünk, majd enyhén megszórva fahéjjal tegyük a sütőbe a vékony karikákat, és miután ropogósra sültek, már fogyaszthatjuk is az isteni uzsonnát.
Erre lelkiismeret-furdalás nélkül “rájárhatunk”
A paradicsom megállja a helyet a reformkonyhában: mivel alacsony a kalóriatartalma, bátran fogyasztható nagyobb mennyiségben, még vacsorára is. Ráadásul a benne lévő likopin nevű antioxidáns segít szervezetünk szabad gyökök elleni küzdelmében, az időskori öregedés és a rák megelőzésében.
A szárított paradicsom ízletes ropogtatnivaló
Egészséges, lédús harapnivaló, persze attól függ, milyen formában szeretnénk fogyasztani. Ha kedvünk úgy tartja, pár perc alatt vékony szeletekre vághatunk belőlük egy adagot, majd dobozba rakva akár nyersen is vihetjük magunkkal. Bízhatunk a cukkini és az uborka halhatatlan erejében, mivel alacsony kalóriatartalma mellett egyáltalán nincs bennük koleszterin. A- és B- vitaminforrásnak kiválóak, mindamellett, hogy segítenek karbantartani a szívünket és küzdenek az érelmeszesedés ellen.
A cukkini és az uborka halhatatlan ereje
Megfelelő édesítőszerrel, amilyen például a stevia, sütés előtt megszórhatjuk a tökfélét, hogy a teteje ropogósabb, édesebb legyen, valamint tetszőleges formára is szeletelhetjük. A sütőtök már a régi népgyógyászatban is előkerült a máj- és vesebetegségek kezelésére. Szívműködés zavarokra, hashajtónak, béltisztítónak használták, de a magjáról is úgy vélték, hogy enyhíti a köszvény tüneteit. Immunerősítő és rákmegelőző hatása miatt is érdemes a fogyasztása.
A tetejét akár édesíthetjük természetes édesítőszerrel
A pitahaya egy dél-amerikai gyümölcsféle, amely a kaktuszok családjába tartozik. Mára már itthon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend, bár még sokan ráncolják a homlokukat a név hallatán. Pedig mindenképp érdemes megkóstolni ezt a fantasztikus gyümölcsöt! Egészségforrása gazdag vitamin és ásványi anyag tartalmában rejlik, így segítve az emésztést. A burgonyachipshez hasonlóan ezt is vékony karikákra szeletelhetjük, hogy egy kevés olajjal a sütőben elkészítve később egy bűntudat nélkül fogyasztható ételt kapjunk.
Ritka és értékes, ez a sárkánygyümölcs
Ha te is kipróbálnád az egészséges harapnivalókat, nyomj egy lájkot vagy oszd meg a cikket másokkal is!
Forrás: femcafe.hu