Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
A mindössze 18 esztendős Biczó Bence valósággal berobbant a köztudatba, hiszen nagyon fiatalon produkált kiemelkedő eredményeket a medencében. A felnőtt rövid pályás Európa-bajnoki bronzérmes úszó már Cseh Lászlót is képes volt maga mögé utasítani az Országos Bajnokságon, szép jövő áll tehát előtte, szerencsére a gondolkodása és a tudatossága is segít neki abban, hogy folytassa tovább a munkát a helyes úton. Jelentős sikerek után és nagy feladatok előtt beszélgettünk a tehetséges élversenyzővel, aki igyekezett rávilágítani arra, hogy egy utánpótláskorú sportolónak mit jelent a tudatos sporttáplálkozás.
Elsősorban gratulálunk a fantasztikus rövid pályás országos bajnoki teljesítményedhez! Teljes mértékben kijött a lépés ezen a viadalon vagy inkább egy felkészülési szakasz részeként tekintettél az OB-re és lényegesen merészebb céljaid vannak?
Köszönöm szépen! Rendkívül sokat készültünk erre a versenyre. Az idei év zárásának ez volt az egyik főbb állomása a rövid pályás Európa-bajnoksággal együtt. Szerencsére jól sikerült számomra ez a megmérettetés, nagyon örülök is ennek.
Decemberre meghívást kaptál egy Európa vs. Amerika úszópárbajra. Hogyan tekintesz erre az eseményre és mennyire ért meglepetésként, hogy ennyire fiatalként is számítanak rád?
Nagyon örültem neki, hogy meghívtak engem erre a versenyre. Egyébként először úgy volt, hogy nem mehetek, ám utána szerencsére változott a helyzet és én is a csapat tagja lettem. Óriási megtiszteltetés számomra, hogy velem is számolnak. Rendkívül boldog voltam, amikor felhívtak és értesítettek arról, hogy a csapat tagja vagyok.
Mi a helyzet 2012-vel? Mennyire konkrétak a céljaid már most az Olimpiával kapcsolatban és mi tűnik ebben a pillanatban reálisnak számodra a londoni ötkarikás játékokon?
Az tűnik reálisnak, hogy ott leszek, egyelőre tényleg csak ennyit tudok elmondani a 2012-es Olimpiáról, mivel ilyen mértékben még nem tekintek előre. Itt van nekem ez az edzőtábor, ahol jelenleg is vagyok, illetve a rövid pályás Európa-bajnokság, amire összpontosítanom kell, valamint az említett Amerika – Európa viadal is ott lesz még decemberben.
Fiatal sportolóként meg kell állnod a helyed nem csak a medencében, de a tanulásban is. Mennyire tudod a kettőt összeegyeztetni, mi segít neked abban, hogy ennyire gyorsan tudj regenerálódni nem csak fizikailag, de szellemileg is?
Nagyon fontos, hogy meglegyen a megfelelő pihenés, illetve az összpontosítás is egy lényeges tényező. Ez rengeteg dologból tevődik össze, ott van még a családi háttér, a lelki egyensúly, melyek egyáltalán nem elhanyagolható dolgok.
Hogy állsz a tudatos táplálkozással? Egy ennyi idős úszónak mennyit jelent az, ha teljes mértékben tisztában van vele, mi a legjobb a szervezetének?
Igencsak fontos szerepet játszik a táplálkozás az élsportban, ez elengedhetetlen ahhoz, hogy képesek legyünk a maximumot nyújtani. Először találkoztam egy dietetikussal és kaptam egy étkezési tanácsot, ami alapján tudom tartani a szintet, illetve hozzá tud ez járulni ahhoz, hogy még jobb teljesítményt érhessek el.
Mióta étkezel ennyire tudatosan? Amikor ráálltál erre, milyen változásokat eredményezett a teljesítményedben?
Akkor kezdtem, amikor Nagykanizsáról Pécsre költöztem, illetve a rá következő 1 évben. Nagyjából 3-4 esztendeje már, hogy ennek a szellemében élek és dolgozom. Akkor kerestem fel életemben először egy étkezési tanácsadót. Itt ezzel kapcsolatban nem arra kell gondolni, hogy 10-20 másodperces javulást tudnék elérni egy-egy időeredményben. Rengeteget számít a tudatos táplálkozás a regenerálódásban, leginkább ez az a pont, ahol hatalmas segítséget nyújt nekem.
Hogyan és mikor kerültél kapcsolatba a SportVitalitással?
Kiss Károly, a cég ügyvezetője keresett meg és tulajdonképpen mióta együttműködtünk, elég szépen összehoztuk ezt a dolgot. Bő két hónapja tart ez a kapcsolat.
Az úszók közismerten sok energiát égetnek el egy nap. Röviden, vázlatosan el tudnád mesélni, miből áll az étrended és hogyan tudod fedezni ennek a szükségleteit?
Ez elsősorban attól függ, hogy edzőtáborban vagy otthon vagyok. Ha az utóbbi, akkor édesanyám gondoskodik arról, hogy a megfelelő tápanyagok kerüljenek be a szervezetembe, amikor pedig edzőtáborban vagyok, akkor egy speciális étrendtervezet alapján táplálkozom. Akkor a reggeli, ebéd, vacsora – azaz a főbb étkezések – mind megvannak. Mondjuk teljes kiőrlésű gabonát eszem joghurttal, magvas zsemléket, sajtokat a nap kezdetén, teljes mértékben szem előtt tartom az egészségességet. A SportVitalitástól kaptam étrendtervezetet, ezt igyekszem minél precízebben követni. Egy példát hozhatnék itt: legutóbb Balatonfűzfőn voltam edzőtáborban, ahol leadtam egy étkezési tervezetet két hétre előre, ezt a cégtől kaptam, Kiss Károlyék segítettek összeállítani. Ebben az időszakban végig olyan ételeket ettem, melyeket ők előírtak nekem. Ebédre leginkább halakat fogyasztottam, egészséges köretekkel, például barna rizzsel. Vacsorára nem zsíros, de tápláló marhaszeleteket rizzsel, zöldségekkel.
Mit tudnál mondani a hasonló korú élversenyző társaidnak, miért jó, ha ilyen szinten tudatosan táplálkoznak?
Számít és valóban sokat nyom a latba, ha tudatosan táplálkoznak. Később észreveszik magukon, hogy mennyit számít ez a teljesítményben, pihenésben.
Kiknek és miért ajánlanád a SportVitalitás programját? Mikor érdemes szerinted elkezdeni, követni ezeket az alapelveket?
Minél előbb, ahogy lehetősége van erre az illetőnek. Túlzás nélkül mondhatom, hogy minden sportolótársamnak ajánlom.
Köszönjük az interjút!