Kiss Tamás a magyar taekwondo szövetségi edzője a sporttáplálkozásról... - SportVitalitás - SportVitalitás

Kiss Tamás a magyar taekwondo szövetségi edzője a sporttáplálkozásról... - SportVitalitás

Hazánk taekwondo szövetségi edzője, Kiss Tamás már bő négy hónapja bevezette több tanítványánál a professzionális sporttáplálkozást, melyet a SportVitalitással való találkozásnak köszönhet. Büszkén mesélt nekünk az eddigi tapasztalatairól, illetve számos fontos szempontra hívta fel a figyelmünket ezen életmóddal kapcsolatban.

A taekwondonál, mint keleti harcművészetnél mennyire jellemző, hogy a sportolók a fizikai és a szellemi fegyelem mellett komoly hangsúlyt fektetnek a tudatos táplálkozásra is?
Azért mindenekelőtt külön kell választanunk a harcművészet és a versenysport részét a taekwondonak. Az utóbbinál, ahol a sportolóinknak fogyasztaniuk kell, ott ennek nagyon tudatosnak kell lennie. Súlycsoportos sportágban versenyzünk, tehát rendkívül fontos, hogy ki hogyan tud fogyni. Sajnos ettől függetlenül nem túl jellemző maga a tudatos táplálkozás, de igyekszünk ezen változtatni. Pontosan ezért kerestük meg Kiss Károlyt a SportVitalitás első emberét, hiszen segítségünkre lehetnek ebben.

Az önök sportágában is szigorúan kell ragaszkodni a súlycsoportok korlátaihoz. Itt is komoly gondokat szokott okozni esetleg a fogyasztás?
A korlátokhoz annyira szigorúan kell ragaszkodnunk, hogy, ha nincsen ezeken belül az ember, akkor kárba veszett az adott felkészülés. Ha egy versenyen, ne adj isten, egy olimpián lemérlegelik a sportolót és nem teljesíti a követelményt, akkor ugye nem is indulhat a versenyen. Éppen két hét múlva Koreában lesz a világbajnokság, ahova, ha kiviszünk valakit és nincs a határvonalon belül, akkor az kidobott pénz, kidobott idő, a versenyző nem is tudja megmérettetni magát, éppen ezért borzalmasan komolyan kell venni a kritériumokat. Maga a fogyasztás teljesen ugyanolyan, mint akármelyik másik küzdősportágban, vonhatnék ebben párhuzamot akár a birkózókkal is. Itt azért a hosszú kéz, hosszú láb fontos, alsó és felső végtagjainkkal egyaránt küzdünk, tehát minél hosszabb valaki a saját súlycsoportjában, annál nagyobb előnye van a többiekkel szemben, így igen nagy hangsúlyt kap nálunk is a fogyasztás.

A taekwondo képviselőinél alapkövetelmény a remek állóképesség. Gondolja, hogy léteznek legális, doppingmentes módszerek arra, hogy ezt a fizikai felkészülés mellett mással is lehessen fokozni?
Nem csak, hogy gondolom, de tudom is, mert, ha nem létezne ilyen, akkor nem tudnánk versenyezni. Doppingszert természetesen nem használhatunk semmilyen esetben sem, ránk is ugyanúgy vonatkoznak a WADA előírásai. Hosszú évek keresgélése után most találtuk meg azt a terméket, ami számunkra úgy néz ki, hogy a legjobban képes beválni. Ez a SportVitalitás által javasolt Nutridrink termékcsalád proteines készítménye, amit idén január óta alkalmazok a tanítványaimnál. Van egy fiú, akinek növelni kell a súlyát, ő értelemszerűen többet iszik ebből a készítményből, mára három kiló tiszta izmot dolgozott fel magára ennek segítségével. Valamint vannak lány versenyzőink, akiknek 49 kiló alá kell bemenniük. Ez egy 165 – 170 centis sportolónak igen komoly feladatot jelent, lévén, hogy a normális testtömegük 55 kiló körül mozog. Náluk már két versenyen is tapasztaltuk, hogy a fogyasztás után nem hogy legyengültek volna, hanem kifejezetten jó erőállapotba kerültek, egyikőjük ráadásul igen neves ellenfelek sorát győzte le. Úgyhogy ez a módszer nagyon sokat segített eddig nekünk.

Hogyan találkozott a SportViatlitással és mennyi ideje alkalmazzák az ön sportolói ennek alapelveit?
Ez év január elsejétől kezdve alkalmazzuk. Elsőként részt vettünk egy mérésen a versenyzőkkel, az önök cége lejött az egyik edzőtáborunkba, ahol géppel bemérték mindenkinek a vízháztartását, izomtónusát, izomtömegét, illetve testtömeg-indexét, ez volt a kiindulási pont. Ezt követően mindannyian elmentünk egy dietetikus tanácsadásra, majd jött az étrendkiküldés személyre szabottan. Ebben meg volt pontosan határozva, hogy kinek mennyi tápszert kell innia egy nap, annak érdekében, hogy elérje a kellő súlyt és ugyanakkor az ereje is megmaradjon.

Milyen területeken tapasztalható változás, javulás? Milyen hatással van ez a módszer versenyzőire?
Az egy nagyon csodás javulás, hogy egy ilyen komoly fogyasztással az utolsó két-három napon a versenyző már semmi másra nem tud koncentrálni, csak arra, hogy jöjjön a mérlegelés, legyünk túl az egész procedúrán. Viszont ezzel az itallal azt láttam, hogy sokkal erősebbek maradtak, illetve jóval kevésbé készültek ki az idegeik a fogyasztástól és, ha nem is könnyen, de lényegesen könnyebben sikerült hoznunk a kívánt súlyt még az ilyen extrém esetekben is, mint a 49 kiló.

Kiknek ajánlaná és miért a SportVitalitás programját?
Én személy szerint nem csupán a súlycsoportos sportágak képviselőinek javasolnám. Magamon is kipróbáltam ezt a szert, tehát saját testemen és a magam erején is látom a változást. Szóval mindenkinek nagyon szívesen tudnám ajánlani ezt. A versenysportolók számára főként, mert ennek a cégnek a WADA által bevizsgált termékeik vannak, amik bizonyítottan nem doppingszerek, hanem teljesen legálisan használható táplálék-kiegészítők. Az összes élsportolónak, akinek szüksége van arra, hogy izmot növeljen, illetve állóképességet fejlesszen vagy akár fogynia kelljen, mindnek tökéletes segítőeszköz lehet.

Mit gondol, a felnőtt sportolók mellett az utánpótláskorúaknak is segíthet valamiben az ilyen jellegű professzionális sporttáplálkozás?
Azt mondanám, hogy junior kortól, tehát a 14-15 éveseknél el kell kezdeni, elsősorban a tudatos táplálkozás bevezetése miatt, hogy később, amikor felnőttkorban már ténylegesen súlycsoportokra, formaidőzítésekre kell koncentrálni, addigra már ezt mind megtanulják, ne pedig felnőtt fejjel kelljen ebbe beleszokniuk.

Köszönjük az interjút!