Kovács Katalin kajak királynővel sportdiétáról... - SportVitalitás - SportVitalitás

Kovács Katalin kajak királynővel sportdiétáról... - SportVitalitás

Ahány sportoló, annyi módszer, ám láthatjuk, hogy a professzionális sporttáplálkozásnak egyre fontosabb szerepe van szinte minden egyes sportágban. Ez alkalommal kajakos Olimpiai-, Világ- és Európa bajnokunkat, Kovács Katalint interjúvoltuk meg, ő miben hisz és miért, valamint, hogy miként tekint az elkövetkezendő időszakra.

Jövő nyáron jön az Olimpia és te egy kétszeres bajnokhoz híven komolyan készülsz arra, hogy tovább gyarapítsd a medáljaid számát. Milyen terveid vannak kicsit konkrétabban?

Nehéz erre a kérdésre válaszolni másfél évvel az Olimpia előtt, az igazat megvallva még nem erről járnak a gondolatok a fejemben, sokkal inkább az idei, Szegeden rendezendő kvalifikációs Világbajnokságra összpontosítok, valamint Európa bajnokságunk is lesz. Én nem vagyok az a kifejezetten hosszútávra tervező típus, nem szoktam ilyen mértékben előre gondolni, kis lépésekkel haladok a céljaim felé, az Olimpiáig pedig van még jó néhány teendő.

Így, hogy páros partnered, Janics Natasa gyermeket vár, valóban készülsz arra, hogy egyesben is újra megmérettesd magad?

Mivel nálunk a válogatási elvek azt követelik meg, hogy egyéniben mindenki rajthoz álljon és így tudjuk magunkat beverekedni a csapatba, legfőképpen a négyesbe, ezért igazából nem befolyásol Natasának a helyzete. Ezt tudtuk mind a ketten korábban is, tavalyelőtt megváltozott a válogatási rendszer, azaz aki egyest megy, az nem mehet párost. 2009-ben nekem sikerült kiharcolnom az indulás jogát egyéniben, akkor Natasa ült a parton a páros futamok idején, az előző esztendőben pedig fordítva történt mindez. Igazából minden élvonalbeli versenyzőnek az egyesre kell koncentrálnia, és ha már lefutottak ennek a válogatói, akkor lehet látni jobban, hogy ki készül inkább párosra, ki pedig egyénire. Tehát mondhatom, hogy a felkészülésemet összességében nem befolyásolja olimpiai bajnok társam gyermekvárása.

A negyedik olimpiai ciklusod a mostani, vannak olyan alapvető egyéni módszereid, amik változtak az évek során?

Az ember rengeteget változik az évek alatt, azt gondolom, hogy ez rám is teljes mértékben igaz. Nem tudnék kiemelni semmi konkrétat, hogy én miben, szerintem inkább a gondolkodásmód, ami átfogóan változik egészében az életről, illetve a fontossági sorrendek átrendeződnek. Természetesen más húszévesen rajthoz állni és más harminc felett versenyezni. Tehát évről-évre változom, úgy vélem, alapvetően a változások viszik előre az embert. Mindenki próbálja a pozitív dolgokat kiemelni egy-egy évből, esetleg adott szituációkból. Ezzel kapcsolatban lehet azt mondani, hogy a rutin nagyon sokat számít, én bízom benne, hogy a tapasztalatom igazán segíteni tud a viadalokon.

Mennyire tartod fontosnak a professzionális sporttáplálkozást?

Őszintén megvallva négy-öt éve kezdtem ezzel „foglalkozni”. Amikor az ember fiatal, mindenről azt hiszi, hogy mennyire klappol, és nem ássa bele magát a részletekbe, viszont a kor előrehaladtával mindig kell keresni olyan dolgokat, amik előrébb visznek bennünket. Mióta ügyelek a táplálkozásra, azt tudom mondani, hogy nem ragaszkodom túlzottan kötötten a szabályokhoz, inkább próbálom azt követni, ami rám vonatkozóan bejön. Főleg versenyidőszakban figyelek oda arra, hogy mit és hogyan eszem, nagyon fontosnak tartom, hogy milyen „üzemanyaggal” indul neki az ember a napoknak, de, ha megengedhető, néha „bűnözök” is. Úgy gondolom, fel is töltődik az ember az által, hogy nem tilt magától, bizonyos időszakokban. Ami ízletes, finom és agyba-főbe szeretnénk enni, az általában sporttáplálkozási szempontból nem túl jó dolog. Tehát nem vagyok azon a véleményen, hogy állandóan sanyargatni kéne magunkat, és a tiltott ételekre rá se szabad nézni, néha meg lehet szegni a szabályokat, csak amikor ott van az ideje, akkor teljes mértékben oda kell figyelni erre az „üzemanyagra”.

Mik azok a táplálkozási alapelvek, napi rutinok, amit konkrétan követsz?

Én hiszek dolgokban, szerintem nagyon fontos, hogy mindenkinek legyen olyan módszere, amiben a táplálkozás terén hinni tud. Ha beviszünk a szervezetünkbe valamit, akkor abban maximálisan meg kell, hogy bízzunk. Nekem van egy speciális reggelim, amit manapság fogyasztok, nagyon jól érzem ettől magam, ügyelek arra, hogy napközben is olyan dolgokat egyem, melyek nem terhelik le az emésztésem, azaz gyorsan lebomló szénhidrátokat viszek be. Az este mindig nagyon nehéz, mert akkor az ember meg van győződve arról, hogy lefekszik és alvás közben át tudja dolgozni, amit eszik, de én azért igyekszem könnyű és hasznos ételeket fogyasztani ilyenkor is. Van még két dolog, melyekre különleges hangsúlyt fektetek. Az első a folyadékpótlás. Én rengeteg folyadékot viszek be a szervezetembe. Úgy tartják, hogy napi másfél liter a minimum, én ennek a dupláját, néha a két és félszeresét iszom meg minden gond nélkül, tehát úgymond odafigyelés nélkül, egyszerűen már igénye van erre a szervezetemnek. A másik pedig mostanában az edzések után a Nutridrink Protein elfogyasztása, régebben is mindig vittem be olyan táplálék-kiegészítőt, ami kicsit úgymond feltölti a szervezetemet, tehát fehérjét, ásványi anyagokat tartalmaz. Így szoktam pótolni az elhasznált alapelemeket. Egyébként tréning közben is megoldom a folyadékpótlást izotóniás italokkal, de van olyan, hogy csak szimplán vizet iszom, nagyon jót tud ez ilyenkor tenni.

Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a SportVitalitással?

Már talán három hónap is eltelt azóta, hogy Kiss Károly (a cég ügyvezetője – a szerk.) megkeresett és ajánlotta az említett sportitalnak a használatát. Végeztek rajtam egy állapotfelmérést, ami tényleg egész jól sikerült, ennek kapcsán gondoltam, hogy sok veszítenivalóm nincs és kipróbálom. Idáig úgy néz ki, hogy bejött. Ez előtt egy másik italt fogyasztottam regenerálóként, egyébként hallottam már korábban is a termékcsalád elődjéről még ifista koromban. Akkoriban gyógyszertárban lehetett kapni, hiszen az a variáció még elsősorban beteg emberek számára lett kifejlesztve a könnyebb felépülés céljából. Viszont abban az időben még nem tartottam ennyire fontosnak, mint manapság, így harmincon túl.

A te sportágadban különösen fontos szerepe van az izomzatnak. Milyen hatással van ez a módszer a tiédre?

Edzés után fogyasztom a szóban forgó terméket, és azt érzem vele kapcsolatban, hogy eltelít, így nem esem neki a sok káros ételnek, ilyenkor különösen kívánná az ember a csokoládét. Hála istennek a súlyommal sosem volt igazán gondom, a mi sportágunkban nem kötött a testtömeg, tehát nem kell időre fogyasztanunk. Nekem és minden egyes kajakosnak az a lényeg, hogy az optimális súlyt tudjuk megtalálni, tehát nem jó az, ha van rajtam 3-4-5 kiló felesleg, mert az csak plusz teher a hajóban, olyan, mintha betennénk egy öt kilós nehezéket és azzal kéne haladnunk. Az ember rájön az évek során arra, hogy mi az ideális számára ebben a tekintetben, tehát amivel a legjobban tud versenyezni. Egy téli alapozás után van mindenkin egy kis plusz, de ahogy elkezdünk evezni, lemegy és beáll a versenysúly. Személy szerint leginkább azért tartom jónak ezt a módszert, mert az edzés után legfeljebb fél órával elfogyasztom az italt, és nem esek neki este a hűtőnek, hanem már van egy alap, amire csak egy kicsit kell rátölteni.

Kinek és miért ajánlanád a SportVitalitás programját?

Élsportolóknak mindenképp, de az olyan, úgymond átlagembereknek is, akik rendszeresen mozognak. Egyébként nem szeretek különbséget tenni a sportolók és az átlagemberek közt, mivel azon a véleményen vagyok, hogy mindenkinek kellene valamit sportolnia. Javasolnám bárkinek, aki be szeretné állítani az ideális súlyát, főleg az előbbi kérdésben elmondottak miatt. Az ajánlott termék feltölti, és egyben eltelíti az embert, ezáltal mintegy „megvéd” bennünket attól, hogy nekiessünk este a hűtőnek. Mindenki, aki egészségesen akar élni, annak ajánlom a használatát.

Mit gondolsz, az utánpótláskorúaknak is érdemes ezen alapelveket követniük?

Ha magamból indulok ki, akkor elmondhatom, fiatal koromban nem tartottam fontosnak a táplálék-kiegészítők használatát. Sokkal lényegesebbnek vélem, hogy a gyerekekben kialakuljon a tudatos táplálkozás és elsősorban a természetes gyümölcsök és tápanyagok bevitelére kellene hangsúlyt fektetniük.

Köszönjük az interjút!