Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
A magyar kosárlabda válogatott egyik legjobb játékosa, Lóránt Péter már hosszú évek óta játszik külföldön és számos tapasztalatot gyűjtött a sporttáplálkozással kapcsolatban, ám igazán csak idén jött nála az áttörés ezen a területen, erről és további érdekességekről mesél nekünk a Lagun Aro nagyembere!
Gyakorlatilag felnőtt korod kezdetétől külföldön kosárlabdázol. Mielőtt kikerültél volna, találkoztál személyesen a tudatos sporttáplálkozással?
Otthon szinte egyáltalán nem, de még külföldön sem minden helyen. Sajnos azt kell mondani, hogy Magyarországon abban az időben a tudatos sporttáplálkozás az én környezetemben egyáltalán nem volt jelen. Ha a meccs előtti étkezésekre gondolok, vagy a mérkőzéseket megelőző napok táplálkozásra, az nem felelt meg annak, amit egy sportolónak kellene alkalmaznia. Ez hatalmas különbségeket jelenthet, hiszen amit eszünk, abból nyerjük az energiánkat, illetve az épül be a szervezetünkbe.
Megjártad már Európa több országát is, hosszú évek óta Spanyolországban profiskodsz. Hogyan kezelték ezt a témát azokon az állomáshelyeken, melyeken eddig megfordultál?
Igazából azt lehet mondani, hogy mindenhol ugyanúgy. Tehát amikor idegenben játszottunk, akkor mindig az orvos állította össze az étkezési menüt, mindig saláta, tészta, majd egy szelet hús következett köret nélkül vagy esetleg zöldséggel. Itthon mindenki magának készíti el az ennivalót, ilyen szinten nincsen étkeztetés. Anno Belgiumban, Olaszországban vagy régebben Spanyolországban ez úgy működött, hogy jön egy orvos, aki kéthetente megméri a zsírszázalékunkat, illetve mérlegelünk nála. Amennyiben úgy látják, hogy súlyfelesleget szedtünk fel vagy bármi nem megfelelő számukra a testösszetételünkben, akkor mondják, hogy mire figyeljünk oda, és hogyan változtassunk a táplálkozásunkon. Ha van kérdésünk, akkor pedig ott fel is tehetjük, mindig a rendelkezésünkre állnak ezek a szakemberek.
Látsz-e bármiféle egyértelmű tendenciát külföldön a tudatos táplálkozás és a sport kapcsolatában?
Természetesen látok, ezek azért már szervesen összetartoznak. Egy keményebb edzés után itt a csapatnál mindenki kap egy mixet, amiben különféle tápanyagok vannak, melyek segítik a regenerálódást, ezen felül pedig adnak vitaminokat is. A sportolóknak mindig azt mondják, hogy a kiemelkedő teljesítmény érdekében a jó étkezés, illetve a pihenés az, ami nélkülözhetetlen.
Nyaranta hazajössz és képviseled a magyar válogatottat. Ezekben az időszakokban hogyan figyelnek oda rátok a táplálkozási témában?
Ez eddig úgy működött, hogy a válogatott-összetartások előtt megmérték, hogy hogyan állunk az alapvető paraméterekben. Lejött a csapatorvosunk és tartott egy egy-másfél órás előadást arról, hogy mit és hogyan kéne enni. Onnantól kezdve viszont mindenkinek magának kellett odafigyelnie. A nemzeti csapatnál nem igazán fordítottak erre nagy figyelmet, olyan étkezésben részesültünk, mint bármelyik hétköznapi ember, amivel nincsen gond, csak szerintem másra lett volna szükségünk. Mindenkinek a saját döntése, hogy amit elé tesznek, azt megeszi-e, de általában mindannyian meg is ettük ezeket az ételeket.
Mi az elvárás a mostani klubodnál, San Sebastianban?
Az, hogy mindig jó állapotban legyünk, figyeljünk oda a regenerálódásra, illetve a saját testünkre. A megfelelő táplálkozás és a sok pihenés az alap, ezek eléréséhez minden segítséget meg is adnak. Én például nem szeretem a „tenger gyümölcseit”, a halak pedig tartalmaznak omega3 zsírsavakat, amik rendkívül fontosak lennének. Így kétféle vitamint adnak nekem, amit mindennap be kell vennem emiatt.Ha jól értesültünk, akkor az utóbbi hónapokban jelentős változásokon ment keresztül a tested, illetve életed első komolyabb sérülésével is meg kellett küzdened. Ebben az időszakban mennyit, illetve hogyan segített neked a tudatos sporttáplálkozás?
Amikor nyáron San Sebastianba érkeztem, akkor nem voltam túlzottan jó állapotban, ezt meg is mondták itt nekem, de sikerül egy nagyon kemény diétával és az edzésekkel sokkal jobb kondícióba hoznom magam. Amikor megsérültem, akkor csak zöldségeken, gyümölcsökön és csak csirkehúson éltem, mert tisztában voltam vele, hogy 8 hétig leszek képtelen edzeni és játszani. Ez alatt könnyen jön fel a tömeg. Három kilót le is adtam ezen időszak alatt, csak izmot vesztettem, így sokkal könnyebb volt a visszatérés is.
Mikor és hogyan találkoztál először a SportVitalitással?
Kiss Károllyal, a cég vezetőjével ismertük már egymást korábbról a kosárpályáról, ő mondta nekem azt, hogy van egy lehetőség, amivel én éltem is. Mindenképp úgy vélem, hogy ez egy jó dolog, akkor már le is ültünk erről beszélgetni, de a távolság miatt nekem nehezebb összehangolni a program részeit, így a táplálékkiegészítőket például nem Magyarországról rendeltem, hanem itt a csapatnál San Sebastianban megkapjuk ezeket. Sok fontos tanácsot kaptam viszont az étkezésemmel kapcsolatban, Kovács Ildikó sportdietetikus pedig szintén sokat segített nekem. 13 kilóval vagyok könnyebb az augusztusi önmagamhoz képest és teljesen átalakult a testem és tényleg csak megköszönni tudom azokat a tanácsokat, amiket kaptam a cégtől. Nagyon pozitív, hogy van már ilyen kezdeményezés otthon Magyarországon, mert ez is fontos része a sportnak.
Mi a véleményed a cég programjáról?
Azt gondolom, hogy a SportVitalitás eredményei magukért beszélnek, több sportágban is ott vannak, megjelennek a prominens versenyzőknél. Az emberek nem kérnének ettől a cégtől tanácsokat, ha nem működne az a módszer, amivel dolgoznak a szakembereik és nem tapasztalnák a saját bőrükön, hogy ez jó. Én drukkolok, hogy minél szélesebb körben vegyék igénybe a szolgáltatásaikat és le a kalappala az előtt, amit eddig letettek az asztalra.
Mennyire tartod fontosnak, hogy már az utánpótláskorúak is úgymond nevelve legyenek a tudatos táplálkozásra?
Ez az, amivel külföldön sok országban előttünk járnak. Itt Spanyolországban a játékosok 14-15 éves korukban megkapják a legfontosabb tanácsokat és bekerülnek egy csapathoz, majd a klub orvosai, edzői is tudnak velük foglalkozni ebből a szempontból is. Magyarországon ez sajnos hiányzik, nagyban pénzkérdés ennek a rendszernek a kiépítése.
Kinek és miért ajánlanád a SportVitalitás programját?
Mindenkinek, aki szereti a legjobbat tenni önmagával és a testével, szervezetével, illetve sikeres akar lenni a sportpályán. Ezzel a módszerrel sokkal könnyebb előre jutni és nem mindenkinek adatik meg egyáltalán, hogy kapcsolatba kerüljenek ezekkel a szakemberekkel. Nincs veszítenivaló, csak jól járhat az, aki ezt az utat választja. Köszönjük az interjút!
írta: Zsivera Gábor