Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) vizsgálatot indított azok után, hogy közel két hete több lap feltárta: 2001 és 2012 között olimpiákon, illetve világbajnokságon több mint 800 atléta gyanús doppingmintát szolgáltatott.
Az ARD és a The Sunday Times a hónap elején írta meg, hogy több mint 5000 atléta 12 ezernél is több teszteredményét kapták meg és közülük több mint 800 versenyzőnek volt legalább egy abnormális értéket mutató eredménye. Ebben az időszakban kiemelt versenyen 146 érmet, köztük 55 aranyat nyertek olyanok, akik gyanúra okot adó mintát szolgáltattak. Neveket nem közöltek, ugyanakkor az pénteken kiderült, hogy egyikük a török színekben olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Elvan Abeylegesse. A török szövetség közölte: az etióp származású hosszútávfutó a 2007-es szabadtéri világbajnokságon adott mintájával akadt fent.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) titokban tartotta és nem szankcionálta a doppingvétségeket. Az érintett atlétáknak mindössze egyharmada ellen indítottak eljárást, kétharmadukat egyáltalán nem vonták felelősségre. Az IAAF elnöke, Lamine Diack visszautasította a vádakat, s mint mondta, csak nevetni tud azon a kijelentésen, hogy az atlétikai szövetség 2001 és 2012 között nem végezte volna el megfelelően a feladatát a doppingellenes harcban. Jelezte, még nem tudja pontosan, mivel is állnak szemben, szerinte lehet, hogy új módszerekkel sikerült doppingolás nyomaira bukkanni.
A sportág nemzetközi szövetsége elismerte, hogy a minták valósak, s az IAAF titkos adatbázisából kerültek ki engedély nélkül. És most a WADA közleményében jelezte: egy független bizottság már meg is kezdte a munkát, és a WADA a maga részéről minden segítséget megad a vizsgálat során.
Forrás: hvg.hu