Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
A férfi kézilabda válogatott tapasztalt szövetségi kapitánya, Mocsai Lajos már jó ideje ismeri a tudatos sporttáplálkozás fontosságát. A szakember ezúttal elmesélte, hogy a nemzeti csapat miért és hogyan működik együtt a SportVitalitással, valamint kitért arra, hogy miként látja ezen terület fejlődését hazánkban és az általa irányított kézilabda-akadémián milyen szerepet szán a sporttáplálkozásnak.
Egy újabb nagyszerű év áll a válogatott mögött, ami a júniusi, Eb-selejtezőkkel zárult a nemzeti csapat számára. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra?
A Szlovákia, illetve Lettország elleni mérkőzésekkel fejeződött be ez a sorozat és elmondhatjuk, hogy egy olyan éven vagyunk túl, mely alatt több világversenyen is részt vettek a meghatározó játékosaink, plusz a Bajnokok Ligája, illetve a magyar bajnoki rendszer is elég hosszúra nyúlt, úgyhogy nagyon fáradt csapatot, közösséget láttam. A legfontosabb az volt, hogy a bajnokság után egy arányos, kötelező jellegű pihenőidőt kapjanak a játékosok közül azok, akik minden fronton helyt álltak. Szerettük volna mindkét Eb-selejtező mérkőzést győzelemre játszani, ez végül is nem jött össze teljes mértékben, de így is teljesítettük a célt. Ezen felül nem szabad megfeledkezni Carlos Perez fantasztikus búcsúmeccséről sem, ahol a világválogatott és a Veszprém csapott össze, s válogatottjaink egy része ezen az eseményen is érdekelt volt. Számomra nagy öröm, hogy a világválogatott meghívott edzőjeként szerepelhettem. Most pedig egy rendkívül komoly pihenési, illetve regenerációs időszak jön a játékosoknak.
Az utóbbi világversenyek előtti felkészülésben egyfajta tudatos sporttáplálkozási program is segítette a nemzeti csapatot. Ön számára mi volt ennek az együttműködésnek a tanulsága, illetve miben tudott ez segíteni a válogatottnak?
Én úgy gondolom, hogy ma már nincsen olyan nemzeti válogatott vagy klubcsapat, amely mögött nem lennének kidolgozott dietetikai programok, étkezési rendek, melyek garantálják a napi többszöri táplálkozást, energiabevitelt, ami egyébként is kapcsolódik az egészséges életmódhoz. Miután a sportolók extrém nagy terhelésnek vannak kitéve, ezért nagyon fontos, hogy az egyes sportágspecifikus étrend-kiegészítők rendelkezésre álljanak. Ezek a veszteségeket pótolják, illetve amit lehet, erősítsenek, valamint az öngyógyító folyamatokat segítség. Úgy gondolom, hogy ezek igen lényeges dolgok, ide tartoznak a mérkőzések előtti, alatti, s utáni tápanyagbevitelek rendszerbe tételei is. Akár az állóképességi, akár a gyorsasági, akár pedig az energia-beviteli, ásványi-anyag pótlási dolgokban megvannak azok a szisztematikus rendszereink, amire fölépítve megpróbáljuk a sportági csúcsteljesítményt elérni.
Hogyan és mikor került a válogatott a SportVitalitással?
Nálunk van egy komoly rendszer, mely úgy működik, hogy a velem való megbeszélések után a különböző terapeutáink, illetve a felelős orvosom az, akikkel megbeszélve kerül a válogatotthoz egy ilyen jellegű program. Itt különféle vizsgálatok, illetve maga a bevizsgálás is megtörtént az említett világversenyek előtt, ez után jött az együttműködés.
Önnek, mint tapasztalt szakembernek, mikor került a látókörébe maga a tudatos sporttáplálkozás?
Maga a tudatos sporttáplálkozás egy nagyon régi folyamat már, ami több évtizedre visszatekintő technológia, mely Németországban a Bundesligában vagy a skandináv országokban elég régóta alkalmazva van, én is odakint találkoztam ezzel. Itt Magyarországon lépésről lépésre terjedt ez el az elmúlt 20 évben. A roborálás, erősítés terén más technológiák voltak, ez úgy gondolom, hogy közismert, az élsportolói tudatos táplálkozás nagyon nagy mértékben a külföldről hazatérő játékosok által, pontosabban az ő támogatásukkal, szokásrendszereik terjesztésével jött be hazánkba. A magyar konyhakultúra is idomult a nemzetközihez, itt főként az alapanyag-felhasználás, amiben nagy előrelépés történt, de a hatásmechanizmus is jóval ismertebb lett. Az utóbbi 15-20 évben egyébként nagyon intenzíven elindult ezen a téren a fejlődés.
Ha jól tudjuk, egy igen komoly utánpótlás-akadémia irányítása is önhöz fog tartozni a jövőben. Szükségesnek tartja-e, hogy a játékosok már fiatal korukban elsajátítsák ezeket az elveket?
Természetesen ez nevelési feladatként jelentkezik. A kézilabda akadémiának az alternatív, olyan jellegű támogatása, amely hagyományos orvoslást, gyógyítást, dietetikát, tanácsadást és gyógynövényeket felhasználó kiegészítést vesz igénybe, mindenképpen fontos. A méregtelenítés, valamint a regeneráció segítése ezen a szinten is elengedhetetlen. Én magát az akadémiát három lábra szeretném állítani, tehát a hagyományos, illetve ismert lehetőségek alkotják az egyiket, a modern étrend-kiegészítők, valamint az olyan regeneráló, teljesítményt fokozó lehetőségek, melyek az étkezésen belül felvehetőek jelentik a másodikat, a harmadik pedig az ennek kibővített változata, tehát a természet adta, s annak a gyógykultúrára, s tapasztalatra építő, komplex életmód, amely segíti a sportolókat a kimagasló eredmények elérésében és az extra terhelés elbírásában. Ezeken felül a regeneráció és a rehabilitáció tökéletesítése is rendkívül fontos, ahogy a teljesítmény maga is.
Köszönjük az interjút!