Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Nem kötelező degeszre enni magunkat, és nem szükségszerű hízni sem az ünnepek alatt – áll az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) sajtóközleményében, és ehhez az alábbi öt praktikus tanácsot adják.
Az ünnepi menük esetében a hagyományos ételeket manapság már szeretjük kiegészíteni kisebb/nagyobb változtatásokkal, és egyre többen nyitottak az új dolgok kipróbálására is. Nyugodtan legyünk bátrak! Cseréljük le például az olajban sült burgonyát párolt kölesre, a majonézes nehéz salátákat a friss ropogós változatokra – ajánlja az OÉTI.
A jellegzetes karácsonyi ételek közül a halászlevet leveskocka nélkül készítsük, és bízzunk saját fűszerezési ízlésünkben. Egyéb halas ételeknél használjunk tengeri halakat. A töltött káposztába tegyünk egy kis korpát, barna rizst – növelve ezzel rosttartalmát és segítve az emésztést. A rántott húsok szintén leterhelhetik a gyomrot: készítsük el a sülteket tepsiben vagy sütőzacskóban.
Ha előre sejtjük, hogy az összeállított ételsor nagy eséllyel megviseli gyomrunkat, igyekezzünk olyan fűszereket, alapanyagokat használni, amelyek emésztést segítő hatása ismert. Ilyen például a kömény, édeskömény, fahéj, gyömbér, lestyán.
Sokan úgy vélik, hogy egy-egy nagyobb családi ebéd előtt inkább nem esznek semmit: azt gondolják, így tudják jól kompenzálni a későbbi fogyasztást és egyensúlyban tartani a napi táplálékbevitelt. Ez azonban nem célravezető, mert üres gyomorral sokkal többet eszünk, mint kiegyensúlyozott napi étrend esetén. Ezért fontos, hogy a napi minimum 5 étkezést az ünnepi időszakban is betartsuk –megelőzve ezzel az álmatlan éjszakákat.
Amennyiben mégsem sikerül megállni az utolsó falatnál és kezdünk lelkiismeret-furdalást és hasi panaszokat érezni, vegyük fel a csizmát, a télikabátot, menjünk ki a szabadba és sétáljunk egy nagyot.
Forrás: origo.hu