Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Az itthon mindig is sikersportágnak számító vízilabdában az utóbbi négy esztendőben nem igazán jött össze a kimagasló szereplés a női szakágnak, ám a legutóbbi Európa-bajnokságon a Merész András edzette női válogatott imponáló játékkal ért fel a dobogó harmadik fokára. Nagy terveket szövöget a fiatal tehetségekkel teletűzdelt csapat, elsőként áprilisban kellene sikerrel venni az olimpiai selejtezőtornát, ahol természetesen cél a londoni ötkarikás játékokra való kijutás. A szakember büszkén mesélt arról, hogy mennyit segített eddig és még mennyit tehet hozzá a lányok teljesítményéhez a tudatos sporttáplálkozás.
Mindenek előtt mi is gratulálunk a remek Eb-szerepléshez! Mondhatni, hogy szinte teljesen kijött a lépés a csapatnak a kontinensviadalon? Ha igen, akkor miben látja az előrelépés főbb okait?
Az, hogy teljesen kijött a lépés, véleményem szerint túlzás, hiszen harmadikként zártunk, nem pedig elsőként. Ugyanakkor abszolút nem vagyunk elégedetlenek ezzel a helyezéssel, mindenképpen előrelépésről lehet beszélni, mivel egy VB 9. pozíció után egy EB-bronz bárhonnan nézve javulás. Két dolgot lehetne megnevezni fő indokként, az egyik az erőnlét ugrásszerű fejlődése, a másik pedig a pszichés összetevők manifesztálódása a csapategység kiteljesedésében. Egy nagyon pozitív hangulatú csapat alakult ki itt a válogatottnál.
Lerítt a csapatról, hogy egy kimagaslóan jó felkészülés után érte el ezt az eredményt Eindhovenben. Milyen mértékben volt ennek része a tudatos sporttáplálkozás?
Igazság szerint a női vízilabda Magyarországon körülbelül 100 sebből vérzik, úgyhogy a szó tudományos értelmében tudatos sporttáplálkozásról talán nem beszélhetünk, mégis miután október óta nagyon kemény és igen megterhelő fizikai felkészülésben vettek részt a játékosok, akiknek nagy része egyébként a saját klubjában végezte a feladatok jelentős részét. Úszó és szárazföldi programot is kaptak a válogatott pólósaink az edzőktől, így mindenképp szükség volt megfelelő mértékű táplálékkiegészítőkre.
Hogyan segítette önöket a SportVitalitás? Mikor kerültek kapcsolatba a céggel és mik az eddigi tapasztalatok az együttműködéssel kapcsolatban? Kerestük, kutattuk a megfelelő táplálékkiegészítőt és végül is a MACS és a Magyar Olimpiai Bizottság, továbbá a saját orvosunk is a SportVitalitás által ajánlott sportitalt preferálta, méghozzá annak a proteines változatát. Valamikor október végén, november elején kapták meg a játékosok az első adagot és onnantól kezdve minden edzés után ittak egy-egy adagot. Egészen biztosan ennek is volt szerepe abban, hogy a lányok ilyen szinten bírni tudták a fizikai megterhelést és a végjátékokban megfelelő erőállapotban voltak.
Több szakíró is kiemelte, hogy ezen a világversenyen nem jött elő az a megszokott probléma, ami már sok szép eredménytől fosztotta meg a magyar sportéletet, azaz a végjátékokban való teljesítményromlás, koncentrációbeli hiányosságok sorozata. Most nem minket hajráztak le a riválisok, hanem éppen a magyar válogatott végjátékbeli remeklésének lehetett tapsolni. Mivel lehetett ezt a változást elérni?
Csak vissza tudok utalni a már említettekre, azaz hogy ennek két nagyon fontos összetevője volt, az egyik a lányok szinte tökéletes fizikai állapota, illetve ami ezzel is kapcsolatos, az maga a csapategységként való kiváló egymásközti kommunikáció. Teljesen nyilvánvaló, hogy főleg egy hosszú Európa-bajnokság vége felé a kifacsart játékosok esetében nem mindegy, hogy mennyire tiszta fejjel lehet gondolkodni. Tiszta fejjel pedig csak az tud gondolkodni, akinek tökéletes az állóképessége. Ahhoz, hogy oxigén jusson az agyba is, ne csak az izmokba, ahhoz nagyon jó állóképesség, fizikai állapot szükséges.
Hamarosan jön az olimpiai selejtezőtorna, ahol nem titkolt cél a londoni kvóta megszerzése, sőt a sikeres szereplés és a kijutás esetén készülhetnek majd leányaival a nyári ötkarikás játékokra. A mostani felkészülésnek is része lesz a SportVitalitás által ajánlott program?
Egy nagyon korrekt árat kaptunk a táplálékkiegészítőre, úgyhogy már meg is beszéltem Kiss Károly úrral, a cég vezetőjével, hogy az olimpiai felkészülést is ezzel a programmal kezdjük meg egy-két héten belül. Annyira jók a tapasztalatok a lányoknál egyrészt ízben is, másrészt pedig a hatást illetően, hogy szívesen fogyasztják, emiatt továbbra is ezen táplálékkiegészítő mellett tesszük le a voksunkat.
Ön igen eredményes szakvezetői múlttal rendelkezik utánpótlás vonalon. Ott mennyire jellemző a tudatos táplálkozás, illetve az edzők mennyire sulykolják ennek fontosságát a játékosaik felé?
A végéről kezdve azt tudnám mondani, hogy sulykolják igen rendesen, de mást nem nagyon lehet tenni, mert bármilyen sportágat is nézünk, sajnos eben az országban jelenleg nem az a legnagyobb kérdés, hogy mit és mikor esznek a sportolók, hanem az, hogy mennyiből. A női vízilabdában, főleg utánpótlás szinten nem feltétlenül arról szól a dolog, hogy megfelelő minőségű legyen az étkezés és akkor még nem is beszéltünk a megfelelő táplálékkiegészítőkről. Igazság szerint igyekszünk valamilyen módon segítséget nyújtani a játékosoknak, rengeteg ilyen jellegű foglalkozást tartunk, illetve táplálkozási tanácsadókat kérünk fel arra, hogy mondják el, mik a helyes étkezés alapelvei és hangsúlyozzuk ezek fontosságát. Sajnos ezen a területen a központi kérdés a pénz, illetve a megszokást illetően a legközismertebb gyorséttermi lánc vezet a fiatalok körében.
Mi volt a helyzet ezen a terülten évekkel ezelőtt? Tapasztalható-e ezen a területen bármiféle pozitív tendencia?
Borzasztóan egyszerű a válasz. Én 1997 óta vagyok különböző utánpótlás válogatottak edzője, vezetője és azt kell mondanom, hogy 8-10 esztendővel ezelőtt jó esetben egy-egy Verofit-ot és ehhez hasonló italt fogyasztottak el edzés közben, majd nagy csodálkozással és vegyes érzelmekkel láttuk azt, amikor nyugat-európai csapatoknál kirakták a különböző termékek garmadáját és ezeket iszogatták a játékosok meccsközben, mi pedig nevetgélve néztük őket, hiszen ezzel együtt is 15-20 gólokkal kaptak ki tőlünk. Ugyanakkor azóta teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy az egyforma erősségű gárdák esetében az is lehet döntő tényező, hogy ki pótolja jobban a folyadékveszteségét, illetve az ásványi anyagok távozását a szervezetből akár mérkőzés közben is, úgyhogy ez mindenképpen előremutató a jövőt illetően.
Kinek és miért ajánlaná a SportVitalitás programját?
A SportVitalitásnak én személy szerint két fajta programját ismerem, az egyik maga az étkezés-beállítás, testzsír és testarány mérés, ami gyakorlatilag minden sportolónak hasznos, hiszen nagyon nem mindegy, hogy egy versenyző esetében milyenek a testösszetevők arányai – gondolok itt a testzsír és az izomszövetek arányára. Nyilvánvalóan ezen belül a súlycsoportos sportágakban bír ez különösen nagy fontossággal. Ezek a sportolók, akik mindent megtesznek és a maximumot hozzák ki magukból edzésmennyiséget és edzésminőséget tekintve, ha előre akarnak lépni, akkor ebbe az irányba kell mozdulniuk.
Köszönjük az interjút!
írta: Zsivera Gábor