Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Sokunkhoz a testsúlykilogrammra szabott adagolási ajánlat-változatok is eljutnak, akár mérsékelt (erősport 1,6-2 gramm / ttkg; állóképességi 1,2-1,6 gramm / ttkg) vagy akár extrém, az előbbinél jelentősen magasabb kiszabásokban.
De vajon számít-e, hogy a sporthoz, testsúlyszabályzáshoz, egészséges életmódhoz kiszabott fehérjemennyiségünkkel mikor “találkozunk” a nap során? Ha igen, akkor be kell látnunk, erről igazán kevés szó esik!
Egy német kutatócsoport a fehérjeelosztás és a fizikai teljesítőképesség kapcsolatát figyelve érdekes bejelentést tett: nem is annyira a fehérjebevitel mennyisége, mint annak elosztása okoz gyenge fizikai teljesítőképességet idős embereknél.
Az időskor egyik legutálatosabb kísérője az elgyengülés, az izomtömeg csökkenése és az izomfunkciók romlása. Az inaktivitás katalizálja a további egészségügyi problémákat, az időseket pedig kiszakítja társas kapcsolataikból.
A német kutatók 206 önkéntest vizsgálva azt figyelték meg, hogy a legmagasabb és legalacsonyabb fehérjebevitel és az elgyengülés mértéke között nincs szoros kapcsolat, ellenben kitűnik, hogy a leginkább elgyengült férfiak és nők étrendjében a fehérjeadagolás elosztása egyenetlen: a legkevesebb fehérje a reggelire jutott, a legnagyobb rész viszont az ebédre.
Az eredmények alapján inkább az egyenletes elosztást javasolhatnánk: a fehérje mennyiséget arányosan osszuk el reggeli, ebéd és vacsora között…
…hiszen az ilyen elosztást követő idős embereknél figyelhetők meg legkevésbé az elgyengülés jelei: a lelassulás, a kéz alacsony szorítási ereje, a mindennapi teendők nehézségeiről szóló beszámolók. Ráadásul ez az étkezési minta nem csak az erőnléttel, de az immunválasszal is kapcsolatban állhat.
Vajon fiatalok esetében is számíthat mindez? A fehérjeelosztás bizonyára igen, hiszen egy felmérés alacsonyabb nitrogénürítést jegyzett fel olyan fiatalok esetében, akik több kisebb étkezés helyett három nagyobb étkezésre osztották el fehérjebevitelüket.
Tehát véletlenül sem kell arra gondolnunk, hogy a fehérjebevitel mennyisége nem számít, csak az elosztás, ellenben azon elgondolkodhatunk, hogy a mennyiség nem minden, mert az időzítések is kulcsfontosságúak, mint ahogy azt a sporttáplálkozás egyébként is jól ismeri.