Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Húsvét tájékán újra és újra felmerül a tojás-kérdés: együk -e, ha igen, mennyit, mi történik a koleszterinszinttel? A legújabb kutatások szerint bátran beiktathatjuk az étrendünkbe a húsvét egyik legnépszerűbb ételét – el is áruljuk, miért.
Úgy tűnik, a tojás fokozatosan visszanyeri régi népszerűségét, a különféle fehérjében gazdag diétáknak – mint például az Atkins vagy a paleo – hála ugyanis ismét fellendült a fogyasztása.
A népszerűsége növekedéséhez minden bizonnyal az is hozzájárul, hogy a tyúkok étrendjében is jelentős változás állt be, így a mai tojások már 13 százalékkal kevesebb koleszterint tartalmaznak, mint korábban, a D-vitamin tartalmuk ellenben jelentősen megnőtt. Mivel emellett fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban és fontos zsírsavakban is gazdagok, nem csoda, hogy mostanában ismét ajánlják a fogyasztását a táplálkozási szakemberek.
Egy a Surrey Egyetemen végzett vizsgálat kimutatta, hogy azok a túlsúlyos emberek, akik csökkentett kalóriájú étrendjük részeként naponta két tojást is elfogyasztottak, fogytak, miközben a koleszterinszintjük egyáltalán nem emelkedett meg. A tojásfogyasztást egyébként az a tény is növeli, hogy egy Amerikából induló divatirányzatnak köszönhetően Angliában is egyre terjed az a szokás, miszerint a korábban reggeliként fogyasztott főtt- vagy lágy tojást, esetleg rántottát, egyre többen eszik vacsorára, mivel hamar elkészül, ugyanakkor tápláló és nem utolsó sorban, finom is.