L-karnitin: hatásos vagy sem?
Ha rámennék a legtöbb fitneszterem vagy sportblog oldalára, valószínű belefutnék…
A TÁPLÁLKOZÁS E KORBAN MEGHATÁROZÓ JELENTŐSÉGŰ – A MAJDANI FELNŐTT EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTÁT, ÉLETMINŐSÉGÉT HATÁROZZA MEG, HISZEN E KORSZAKBAN ALAKUL KI ÉS FEJLŐDIK A CSONTRENDSZER, AZ IZOMRENDSZER, A HORMONÁLIS RENDSZER, AZ IDEGRENDSZER. ERŐTELJES A NÖVEKEDÉS, A SZELLEMI FEJLŐDÉS. E KORSZAK TÁPLÁLKOZÁSI HIBÁINAK EGÉSZ ÉLETRE SZÓLÓ HOSSZÚ TÁVÚ KÖVETKEZMÉNYEI LEHETNEK
MEGFELELŐ MENNYISÉG, MINŐSÉG AZ ÉTKEZÉSBEN, ÉS MEGFELELŐ TÁPLÁLKOZÁSI SZOKÁSOK!
A napi energiaszükségletet az alapanyagcsere és a fizikai aktivitáshoz szükséges energia határozza meg.
Az alapanyagcsere, a teljes nyugalmi állapotban a szervezet fenntartásához, az életműködéshez szükséges minimális energiát jelenti. Az alapanyagcsere általában a napi összes energiafelhasználás 60-70 %-át teszi ki, míg a maradék 30-40% fizikai aktivitáshoz kötött.
Cégünk dietetikusai, speciális testösszetétel analizátor készülék használatával objektív módon meg tudják határozni az alapanyagcsere energiaszükségletét. (Természetesen egyúttal a test izomzatát, zsírtömegét és egyéb összetevőit s meghatározzuk.)
A teljes napi energiaszükséglet kiszámítása már némileg bonyolultabb. Ehhez is léteznek táblázatok, amelyek elsősorban a napi fizikai aktivitás szintje alapján tartalmaznak szorzókat, amellyel az alapanyagcserét megszorozva kapjuk meg a napi szükséges energiamennyiséget. Ha pontos adatokra lenne szükség, különösen ha már valamilyen problémát kell kezelni, akkor ismét csak ajánljuk dietetikai partnerünket a pontos diéta, energiabevitel, és tápanyag-összetétel meghatározásához.
Az egészség megtartásához naponta megközelítőleg 40 féle mikro- és makrotápanyagot kell megkapnia a szervezetnek.
A kiegyensúlyozott vegyes táplálkozás, és az egészséget támogató általánosan ismert(?) alapelvek megtartása mellett e kornak van néhány figyelmet érdemlő sajátossága:
Hosszú távon határozhatja meg a gyermekek táplálkozási szokásait az ebben a korban kialakított életstílus, melyben a családnak döntő szerepe van. A túlsúly és elhízás diagnózisa mellett fokozott szülői figyelmet érdemelne az utóbbi években egyre sűrűbben diagnosztizált pszichés táplálkozási zavarok, melyek igen súlyos következményekkel járhatnak. Ilyen az anorexia, ahol a serdülő gyermek kövérnek tartja magát, még akkor is, amikor már csontsovány.
A bulimia esetén mértéktelen étkezések után, hánytatják magukat a betegek vagy gyógyszerekhez (pl.: hashajtók, emetikumok) nyúlnak a gyors „megszabadulás” reményében. Mindkét esetben feltétlen pszichológusi segítségre van szükség, mely belső lelki munkát a dietetikus gyakorlati szakértelmével támogathatja.