Vajda Attila világbajnokkal a sporttáplálkozásról... - SportVitalitás - SportVitalitás

Vajda Attila világbajnokkal a sporttáplálkozásról... - SportVitalitás

A múltheti szegedi Világbajnokságon nagyon szép magyar sikerek születtek, az egyik aranyérem szerzője, a korábban már olimpiai bajnoki címet is nyerő Vajda Attila volt legutóbbi interjúalanyunk. A szegedi illetőségű kenus a siker pillanatainak felidézése mellett beszélt arról, milyen szerepet játszik az életében a tudatos táplálkozás.

Gratulálunk a friss világbajnoki címedhez! Milyen volt megélni a számodra abszolút hazainak számító Világbajnokságot?

Igazság szerint rendkívül nyugodt voltam, ugyanakkor nagyon vártam már, hogy elkezdődjön ez a Világbajnokság. Hatalmas munkát végeztünk el annak érdekében, hogy minél jobban sikerüljön ez a szereplés, a végén pedig nyilván mindenki nagyon feszült volt és vártuk, hogy kezdődjön maga a megmérettetés. Vécsi Viktorral, az edzőmmel rengeteget gondolkodtunk azon, milyen taktikát válasszunk és a döntő pillanatig azt tartottuk a legjobbnak, hogy – ismerve a mezőnyt – a végén tudjak az élre állni, így szerezhessek világbajnoki címet. Szerencsére tényleg mindvégig képes voltam nagyon nyugodt maradni, tudtam belül, hogy minden a tervek szerint halad és az utolsó 250 méteren kétszer is képes voltam hajrát indítani – de volt is rá szükség mindkétszer.

Egy rosszkor jött betegség is nehezítette a felkészülésed. Mi kellett ahhoz, hogy ezzel együtt is a legjobbat hozd ki magadból és egy ilyen sikert érhess el?

Egyrészt fizikálisan már fel voltunk készülve erre a versenyre, mire jött a betegség, másrészt pedig én azt gondolom, hogy a versenysportok nagy részében nem a fizikális állapoton múlnak a lényegi dolgok, hanem a mentális állapot határozza meg jobban az eredményességet. Én inkább a mentális oldalra fektettem a nagyobb hangsúlyt. Természetesen kellett egy bizonyos orvosi háttér ahhoz, hogy ezeket a tüneteket enyhítsük és inkább azzal tudjunk foglal

kozni, hogy megfelelően felkészítsük magunkat arra mentálisan, milyen feladat vár ránk.

 

Olimpiai címvédőként bizonyosan előre tekintesz a londoni ötkarikás játékokra. Milyen célokkal vágsz neki a következő évnek?

Alapvetően azt tudnám mondani, hogy az a munka, amit végzünk és az az út, amin járunk, arról beigazolódni látszik, hogy jó. Nyilván még rengeteg munka vár ránk és számos elvégzendő feladatot áll előttünk a következő periódusban. Ezeket mind bele kell tennünk egy nagy zsákba. Már a tavalyi felkészülés és az idei év is sikeresen belekerült ebbe a bizonyos zsákba, még hozzá kell raknunk ahhoz, hogy ebből majd a legjobb eredményeket tudjuk kivenni. Egy hasonlóan jó évet kell produkálnunk annak érdekében, hogy az ötkarikás játékok is hasonló eredményekkel záruljanak a mi szemszögünkből. Már elkezdtük kitalálni a terveket, hogyan fogunk nekikezdeni a következő évnek. Most van egy kisebb – úgymond – pihenőszakasz. Természetesen vannak versenyek, de ezek nem olyan „mérkőzések”, tétmeccsek, amiken teljesen ki kellene adni belőlünk, ami bennünk van, ezek inkább felmérő jellegű versenyek lesznek, valamint van még egy maratonválogatóm, szeretnék idén még a maraton világbajnokságon indulni, de a következő szakaszban inkább még a pihenés játssza a főszerepet.

 

A hazai sportolók körében egyre többen tartják fontosnak a tudatos táplálkozást, Te hogyan állsz ehhez a kérdéshez?

Már évek óta próbálkozom ráállni erre a vonalra, de most jutottam el oda, hogy egy táplálkozási tanácsadó segítségével tudjak készülni és azt gondolom, a már említett fizikális, illetve mentális állapot mellett ez a része is nagyon fontos a felkészülésnek. Az izomzatot tudatosan erősíthetjük meg, tisztában vagyunk azzal, mikor és mire van szüksége a szervezetünknek ahhoz, hogy a legjobb fizikális állapotba tudjunk kerülni. Emellett azt gondolom, nem mindegy, hogy milyen ételeket, tápértékeket, vitaminokat veszünk magunkhoz, ehhez nélkülözhetetlen a tudatos táplálkozás, a szervezetünknek – igénybevételéhez mérten – a legtöbbet kell visszaadnunk. Nem elhanyagolható, hogy mennyi kalóriát égetünk, mennyi vitamint, ásványi anyagot bontunk le, illetve, hogy a szervezetünk erre miként tud reagálni. Szokták mondani: „azok leszünk, amit eszünk”, én pedig világbajnok akartam lenni, ezért úgy is akartam táplálkozni, mint egy világbajnok.

Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a SportVitalitással?

Már egy éve hallottam a cég által javasolt sportitalokról. Idővel elkezdtem ezzel a részével komolyabban foglalkozni és igyekeztem beépíteni a táplálkozásomba. A dietetikusommal együtt fedeztük fel ennek a rejtelmeit és, hogy mennyire hasznos is tud lenni. Az idei évre tehető ez az ismeretség, aminek most nagyon nagy hasznát vettük, mert amit el akartunk vele érni, azt pontosan el is értük.

Milyen hatással van rád a cég által javasolt étrend? Milyen változásokat érzel magadon, illetve miként tudja megkönnyíteni az edzésmunkád ez a program?

Alapvetően két dolgot említenék meg ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy nagyon jól lehetett vele számolni, azaz a megfelelő kalóriaszámot, illetve a különböző ásványi anyagokat, szénhidrátokat, fehérjéket a megfelelő mennyiségben és ütemben tudom bevinni a szervezetembe. Tudatosan át lehet alakítani a testsúlyunkat, méghozzá úgy, hogy közben nem veszítünk energiát és ennek hatására tényleg úgy tudunk az edzések előtt, illetve után energiához jutni, hogy az nem terheli meg a szervezetet Úgy tudtok kiszállni a vízről, hogy nem kell sosem a rosszulléttel számolni.

Mesélnél nekünk arról, hogyan és milyen rendszerben használod a SportVitalitás által ajánlott sportitalt?

A tréningek előtt és után elég rendszeresen be van építve a programba a sportital fogyasztása. Az edzések után azonnal kell pótolni az energiákat és nem mindegy, hogyan, milyen módon történik ez. Számunkra az utóbbi időben ez már egy fő irányzattá vált a táplálkozásunkon belül. Az sem utolsó szempont, hogy magammal tudom vinni és nem kell egy többkilós csirke mellett cipelnem ahhoz, hogy azt gyorsan meg tudjam enni a kellő időpontban, másrészt kellemes íze van, bárhol, bármilyen környezetben ideális fogyasztani. A kellő tápanyaghoz és energiához nagyon könnyen hozzá lehet így jutni.

Ajánlanád másoknak is a SportVitalitás programját? Ha igen, miért?

Nem csak sportolóknak tudom ajánlani ezt a fajta táplálkozást, hanem nagyon sok embernek, akik esetleg táplálkozási gondokkal küszködnek vagy nem feltétlenül egészséges életmódot folytattak eddig. Hasznos tud lenni ez a módszer mindenféle embernek és korosztálynak. A termék a kellemes íz megadása mellett a rendkívül fontos tápértékek bevitelében, pótlásában segít. Az emberektől függően tudja szabályozni a testsúlyt és a táplálkozási rendet attól függően, kinek mire van szüksége. Én nem hazudok, elég sok kilogrammtól is meg tudtam szabadulni ennek a programnak segítségével, amihez nyilván hozzájárult maga az edzésmunka is, de ugyanakkor mindig egy kellemes, telt érzést eredményezett nálam ennek az italnak a fogyasztása. Tényleg bárkinek tudom ajánlani.

Hogyan látod ezt a kérdést az utánpótlás versenyzők esetében? Ők is megkönnyíthetik az életüket azzal, ha már fiatalon a tudatos sporttáplálkozás mellett teszik le a voksukat?

Mindenképpen azt gondolom, hogy tudatosan kell a fiatalokat táplálni, de elsődlegesen a természetes ételeket kell előnyben részesíteniük és későbbi korban, az ifjúságiaknál kell elkezdeni ezt az egészet beiktatni. A szervezet számára meg kell adni azokat a többletforrásokat, amik nélkülözhetetlenek az élsporthoz. Az ifikorosztály az, amelyik már tényleg tudatosan kell, hogy használja az agyát a versenyzéshez, tudatosan kell gondolkodnia, táplálkoznia az eredmények eléréséhez. Úgyhogy az utánpótlás ezen szakaszában már mindenképpen belevenném a programba.

Köszönjük az interjút!

Írta: Zsivera Gábor