Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
A túl sok fehérje lehet káros? Jó kérdés. Ismerd meg a testépítők bennfentes információit!
A fehérjék nagy molekulák, melyeket kisebb molekulák láncolata alkot, ezek az úgynevezett aminosavak. 20 különböző aminosavat használ a szervezet a fehérje termelésre, és mikor fehérjét eszel, ezeket a szervezet lebontja aminosavakra és elküldi a test különböző részeibe, ahol azokra szükség van.
A fehérje tehát egy rendkívül fontos tápanyag, és nem csak akkor, ha szereted a nagy izmokat. “A test minden sejtjében számos formában jelen van a fehérje és nagyon fontos funkciókat lát el.” mondta dr. Tabatha Elliott, aki alaposan tanulmányozta a fehérjét a texasi orvosi egyetemen, Galvestonban. “Fehérjék képezik a szöveteket (mint például az izom rostokat), a vérplazmát, az enzimeket, a hormonokat, az antitesteket, a hemoglobint, és még sorolhatnám.” Emellett számos más dologért is felelős, például hogy az izmainkat mozgatni tudjuk, valamint azért is, hogy a fontos anyagok (vitaminok és ásványi anyagok) eljussanak a megfelelő helyre a testben. Fehérje nélkül nem lennénk képesek működni.
Valóban, azok az emberek, akik nem esznek elég fehérjét, több problémával is szembesülhetnek, például a pazarlás problémájával, vagyis mikor a szervezet saját “fehérje éhségét” úgy igyekszik csillapítani, hogy izmait és más szerveit kezdi lebontani. Fehérje hiánytól azonban a hús szerelmesei szinte sosem szenvednek, és a kockázat kétségtelenül nem vonatkozik azokra sem, akik egy jól megtervezett testépítő étrendet követnek. A dietetikusok inkább az ellenkezőjétől óvnak, felhívva a figyelmet a fehérje túlfogyasztás veszélyeire.
Sok szempontot kell figyelembe venni ahhoz, hogy megállapíthassuk, mennyi fehérje szükséges egy egészséges átlagember számára. Maga a számítás igen bonyolult, úgyhogy most csak a lényegét emelném ki, az FNB szerint az ajánlott napi bevitel (RDA) testtömeg-kilogrammonként naponta 0,8 gramm fehérje. Ez elég kevésnek hangzik, ugye?
A fehérje RDA (ajánlott napi bevitel) értéke 56 gramm naponta egy férfinak. Ezt az átlagos testtömeghez igazították, mely férfiaknál 70 kg. Ennél azért sokkal nehezebb egy sportoló, főleg egy testépítő!
Az ajánlásokat persze az átlagemberhez igazítják, egy testépítő nem tartozik az átlag közé. Ők speciális étrendet kell, hogy kövessenek mivel az átlagemberétől gyökeresen különböző életmódot folytatnak. Sportolókra szakosodott dietetikusok a 0,8 grammot 1,6 grammra emelik fel az erőteljesen megerőltető edzéseket végzők számára.
Ez a már reálisabb szám elsősorban Dr. Peter Lemon kutatásainak eredménye, aki sportolók táplálkozási igényeit és a fehérjefogyasztásukat vizsgálta, majd tanulmányát megjelentette az International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism folyúiratban 1998-ban. Itt írta: “A gyakori testmozgás növeli az étrendbe bevitt fehérje mennyiségét.” Ezt a javaslatot az American College of Sports Medicine is támogatta.
Ez egy nagyon jó kérdés, meg is mondom mindjárt, miért. Az FNB közleménye szerint az élelmiszereknek egy napi ajánlott beviteli mennyiség, melynek van egy felső határa (UL), ez annak a mértéke, amit még probléma nélkül meg tudunk emészteni (hányinger vagy mérgezés nélkül). Ugyanakkor, érdekes módon a fehérjénél nincs megállapítva egy ilyen határ. Miért? Mert, az FNB jelentések szerint, “Nincs elegendő adat ahhoz, hogy a dózis- hatás összefüggést és a tolerálható felső beviteli szintet meg tudjuk állapítani. Sem a fehérjéknél, sem bármely más aminosavnál.” Tehát nincs bizonyíték arra, hogy az intenzív fehérje fogyasztás gondot okozna. Dr. Lemont idézve: “Gyakran találkozunk azzal a közvéleménnyel, miszerint a túl magas fehérje bevitel fordított hatással van a szervezetre, és káros hatást gyakorol az egyébként egészséges egyénre, erre azonban nincs bizonyíték.”
A mainstream táplálkozási dietetikus persze nem az intenzíven sportolókhoz beszél elsősorban, ők az átlagember szokásai alapján határozzák meg az előírt beviteli mennyiségeket. Az átlagember pedig a 8 órás ülőmunkája után hazazötyög az autójában vagy a metrón, aztán leül a tv elé. Rengeteget ül. Ezeknek az emberek a túlzott fehérje fogyasztás éppolyan, mint ha túlzásba vinnének bármi mást. A fehérje grammonként 4 kalóriát tartalmaz. Így ha túl sok fehérjét fogyasztasz, túl sok kalóriát fogyasztasz, el fogsz hízni. Ezért az elsődleges probléma a dietetikusok szemével nézve a túlzott fehérje fogyasztás hozzájárulása a kóros elhízási hullámhoz.
Akkor talán a következő kérdés az valami olyasmi lehet, hogy kell-e aggódnom a fehérje fogyasztásom miatt, ha egy hétig nem tudok edzeni? Nem egészen. Minél több izmod van, azok annál több fehérjét fognak felhasználni, így annál több kalóriát fogsz égetni összességében. Plusz, ezért is tanácsoljuk, hogy sovány fehérjét fogyassz elsősorban, csirke- és pulykamellet, valamint hátszínt.
Forrás: muscleandfitness.com