Dopping-pozitív lehetek a mákos bejglitől?
Mákos guba, mákos tészta, pozsonyi kifli, flódni vagy mákos bejgli:…
Mikor igyunk protein shake-et? Ma azt vizsgáljuk, melyik a legjobb alkalom arra, hogy a fehérje shake után nyúljunk.
Az első dolog, amit észre kell venni, hogy a fehérje shake célja, egy megszokott, teljes értékű étkezés kiegészítése – nem helyettesítése! Tehát, ha így tekintünk a shake-re, akkor jellemzően ajánlott fogyasztása nem több, mint 2-3 shake edzés napokon, és 1-2 protein shake pihenőnapokon.
Általában a két legfontosabb alkalom a protein shake fogyasztására a következő:
– a legelső dolog reggel
– közvetlenül az ellenállással vagy súlyzóval végzett edzést követően
Nos, amikor felébredsz, akkor lényegében hét-nyolc órája “böjtölt” a tested. Ez azt jelenti, hogy ez idő alatt egyáltalán nem juttattál fehérjét a szervezetedbe és fenn forog a veszélye annak, hogy katabolikus állapotba kerül a szervezet (vagyis elkezdi üzemanyaggá lebontani az izmot). Egy protein shake néhány egyszerű szénhidráttal felturbózva (pl. narancs vagy banán) rögtön ébredés után, megállítja ezt az izomlebontást és visszaállítja a “pozitív nitrogén egyensúlyt” a testben – ami csak egy divatos kifejezés arra, hogy több fehérje áll a szervezet rendelkezésére, mint amennyit üzemanyaggá alakít át és kiürít.
A második legjobb lehetőség protein shake fogyasztására, rögtön az ellenállással vagy súlyzóval végzett gyakorlatok után.
Ez alatt az edzést követő 30-60 perces intervallum alatt az izmok szivacsként szívják fel a tápanyagokat – köztük a fehérjét – egy gyors épülési és helyreállítási folyamat részeként. A test ebben az időszakban a szénhidrátot is hatékonyabban használja fel a megnövekedett inzulin-érzékenységnek köszönhetően, hatékonyabban szívja fel az aminosavakat és használja fel őket a szöveti regeneráció és növekedés során.
Mindkét esetben a tejsavófehérjét (whey) tartalmazó shake a legjobb választás. Ez az egyik legkönnyebben emészthető fehérje, mindössze 20-30 perc alatt felszívódik.
Ne feledd, mindkét szituációban az időzítés a legfontosabb, tehát ha olyan fehérjét fogyasztasz, melynek megemésztése tovább tart – például kazein (tejfehérje), vagy szójafehérje – az aminosavak később válnak elérhetővé a test számára.
Fontos azonban megjegyezni, hogy érdemes összekapcsolni a tejsavófehérjét egy másodlagos fehérjével, mint a szójafehérje, a kazein (tejfehérje), vagy akár az albumin (tojásfehérje).
Egy nagyon kedvelt edzés utáni protein shake például egy kanál csokis tejsavó fehérje sovány tejben egy kis szójafehérjével és egy magas glikémiás indexű szénhidráttal (például zabpehely). Ez a három fehérje formátum együtt biztosít egy hosszan (2-6 órán keresztül) tartó energiabombát, mivel a test a különböző elemeket eltérő gyorsasággal dolgozza fel.
A szója, a tejsavó és a tejfehérje emellett az aminosav egyensúlyhoz is különböző mértékben járul hozzá, a szójában például több a glutamin, amely segít a késleltetett izomláz tüneteinek csökkentésében. A szója emellett koleszterinszint-csökkentő hatással is bír, és csökkenti bizonyos rákos megbetegedések kockázatát. Összegzésképpen tehát a különböző fehérjék kombinálásával maximalizálható a fehérjeshake-ek hatása.
Forrás: answerfitness.com