Milyen módszerekkel vizsgálható a teljesítmény? - SportVitalitás - SportVitalitás

Milyen módszerekkel vizsgálható a teljesítmény? - SportVitalitás

Az orvos-és egészségtudományok fejlődése előtérbe helyezte a magasabb szintű élsporti menedzsment fókuszpontba helyezését is. Évtizedről évtizedre egyre nagyobb támogatottsággal rendelkeznek a különböző sportágak, emelkedett a testnevelés órák száma: mégis a teljesítmény mérésével kapcsolatban általánosságban kevés információval rendelkezünk. A sportoló eredményességéhez hozzájárulnak a genetikai adottságok, életkor, a megfelelő sportági edzésmódszerek, regeneráció, testösszetétel és természetesen a táplálkozás.

Ergometriai/spiroergometriai vizsgálatok

Az ergometriai vizsgálat, más néven terheléses EKG, során egy elektrokardiogram értékeli, hogyan működik a szív fizikai terhelés hatására. Maga a vizsgálat körülbelül 15 percig tart, és a vizsgálat folytathatóságának-folytonosságának feltétele a szélsőséges vérnyomás-kiugrások és szabálytalan szívritmusok elkerülése, melyek a vizsgálat során azonnal monitorozhatóak. A sportági mozgások egyéni terhelésprofiljának megfelelően az aktuális teljesítményt meghatározó élettani mutatók kerülnek kivizsgálásra. Spiroergometriai vizsgálat segédletével a sportoló légzésteljesítménye is megfigyelhető.

Testösszetétel mérése

A testösszetétel mérésével kapcsolatban rengeteg módszer létezik. Kaliper segítségével, bőrredők alapján következtethetünk a testzsírszázalékunkra, míg bioelektromos impedancia analízis mellett, sugárterhelés hiányában ráláthatunk testtájanként az jelen lévő izom-és zsírszövet arányára. Ennek tudatában személyre szabott edzés-és étkezési terv kerülhet kilátásba, hiszen sportáganként nemzetközi testzsírszázalék referenciáknak ildomos megfelelni. Mivel a fokozott terhelés intenzitása, ideje és az alkalmazott mozgásformák egyaránt fontos mérlegelendő szempontok, így érthető, hogy más intervallumoknak kell eleget tenni sportágtól függően. A testzsír mennyisége összefüggésben van a maximális futási sebességgel, ugrási magassággal, illetve a test-test elleni küzdelemnél is szerepet játszhat. Az izomtömeg eloszlása, mennyisége a maximális erőkifejtés, sportágspecifikusan a rúgási, szorítási, dobási erőhöz és általános erőnléthez járul hozzá.

Ami nélkül nincs teljes rálátásunk: általános anamnézisfelvétel és étrendi napló elemzés

A sportoló által egyénileg megadott korábbi egészségügyi adatok, feljegyzett járulékos panaszok és kérdések, valamint a sportoló való étkezési szokásokat tükröző 3-5 napos táplálkozási napló és élelmiszer-fogyasztási gyakorisági kérdőív segít kipótolni az informális hézagokat. Sokszor a sportági tevékenység közben fellépő fáradtság, esetleg egy negatív irányú testösszetétel-változás az étrendi napló vezetése mellett ugyancsak tetten érhető, és dietetikus szakemberi javaslatra módosítható az étrend, elősegítve a teljesítmény mielőbbi optimalizálását.

Írta: Sziráki Zsófia dietetikus MSc

 

 


Még szintén érdekelheti

2 évvel ago

Meggylé mint teljesítményfokozó?

Nemrég volt szó a céklaléről, így úgy éreztem a meggylé sem maradhat ki a sorból, ha latba vesszük a sportban…

Bővebben

2 évvel ago

Céklalé mint teljesítményfokozó?

A céklát pár évtizede talán csak ecetes formában tudtuk elképzelni, pedig ma már a “superjuice-ok” nélkülözhetetlen eleme. Lé formában alkalmazva…

Bővebben

2 évvel ago

L-glutamin: hatásos?

Az L-glutamin ott sorakozik a testünket alkotó aminosavak sorában, s csak bizonyos esetekben válik nélkülözhetetlenné táplálékokból történő bevitele (ez az…

Bővebben

2 évvel ago

Béta-alanin

A béta-alanint általában a legtöbb étrendkiegészítéssel foglalkozó webshopban kapszula formájában szerezhetjük be, általában izomteljesítményt fokozó, anaerob kapacitást javító, zsírtömeg-vesztést, és/vagy…

Bővebben